Autobusi DUBROVNIK për në BELGRADE kalon, midis të tjerave, edhe në qytetet ČAČAK, FOČA, GACKO, GORAŽDE, GORNJI MILANOVAC, METKOVIĆ, MOSTAR, NEVESINJE, POŽEGA, UŽICE (në varësi të itenerarit të linjës). Për këtë itenerar ekziston vetëm një udhëtim në ditë. Distanca e rrugës është rreth 655 km. Ky udhëtim simbas orarit të udhëtimit zgjat zakonisht 15 orë dhe 00 minuta më.
Për shkak se autobusi kanon nëpër pikat e kalimit kufitar midis shteteve, ekziston mundësia, që gjatë sezonit turistik, të qëndrohet për një kohë të gjatë në rradhë në këto pika. Duhet që të keni pa tjetër me vete dokumentat personale të identifikimit. Fatorinot e Autobusit do të bëjnë listën e emrave të udhëtarëve para kalimit të kufirit. Bagazhi, në varësi të shoqërive të transportit, paguhet zakonisht për çdo çantë për të gjitha udhëtimet.
Autobusët janë kryesisht të klasës së lartë turistike, me ajër të kondicionuar, frenim ABS, sedilje të rehatëshme për udhëtarët etj.
Për itenerarin DUBROVNIK to BELGRADE ka linja udhëtimi për ditët:
E hënë
E martë
E mërkurë
E ejte
E premte
E shtunë
E diel

Shqëritë e transportimit që kanë linjat e udhëtimit ngaDUBROVNIK për në BELGRADEjanë:Globtour Međugorje.

Dubrovnik

Ragusa, emri latin i këtij qyteti, i vendosur në brigjet e detit Adriatik dhe gëzon mbrojtjen e Organizatës Botërore UNESCO-s që nga viti 1979. Qendra administrative e Dubrovnikut - Neretva është një nga qendrat turistike më të famshme të Evropës Juglindore. Ngjarjet kryesore të historisë së saj shihen përgjatë shumë rrugëve tregtare mesjetare nga Amerika për në Indi dhe luftën kundër Republikës së Venedikut.

Mure mesjetare guri, të cilat me pamjen e tyre tejet autentike dhe pozicionimin janë një tërheqje unike turistike për të gjithë botën. Vendin i parë në të cilin do të ju dreojtojnë kur të mbërrini aty, një nga qytetet më të bukura të Mesdheut, është sigurisht Stradun, një shëtitore e preferuar nga turistët. Ai përfshin një numër të madh të ndërtesave të famshme të tilla si shatërvan e Onofrio, Manastirin e Santa Chiara, Kisha e Shpëtimtarit të Shenjtë, Kisha Françeskane, Konventën e Friars Minor, vendlindja e Ivo Vojnoviç, Kështjella "Sponza", shatërvani I vogël I Onofrios, shtylla e Orlandos, ndërtesa kryesore e rojes dhe kisha e Shën Blaise. Stradun është qendra e ngjarjeve në dy manifestimet ekstreme të këtij qyteti - në procesion solemn gjatë kremtimit të festës së Shën Blaise dhe gjatë festës së Vitit të Ri, e cila është shpallur ndër dhjetë kremtimet më të bukura në botë.

Në qendrën historike të qytetit ka bare dhe restorante të shumta ku ka oferta të veçanta pothuajse në të gjitha llojet e pjatave mesdhetare, ndërsa në dyqanet aty pranë mund të blejnë suvenire tipike të Dubrovnikut. E pashmangshme është sigurisht që të vizitoni muzetë e Dubrovnikut të cilat e përshkruajnë jetën e princave në epokën e famshme të Republikës së Dubrovnikut, flotës dhe rrugët e saj të tregtisë. Veprat mjeshtëror të shkrimtarëve të famshëm ishin të një rëndësie të madhe për letërsinë jugosllave, por ky qytet ishte qendër e gjuhës kroate.

Përveç që është një nga qendrat më të rëndësishme të kulturës dhe arsimit në Adriatik, është i njohur edhe për ofertën e saj të cilësisë së lartë turistike, e cila është unike në turizmin e kongresit, ku shënon rezultate të jashtëzakonshme.

Për shkak të pozitës së tij të mirë gjeografike, Dubrovniku është i lidhur pothuajse të gjitha llojet e trafikut me rajonin dhe botën. Distanca prej rreth njëzet e dy kilometrash nga qyteti është Aeroporti i Dubrovnikut, i cili gjithnjë e më shumë renditet në listën e „city break“, ndërsa porti i saj, i pestë më i madh në Mesdhe, është destinacioni qendror i lundrimit në Kroaci.

Me një klimë të favorshme, thesare monumentale dhe evenimente prestigjioze kulturore, Dubrovniku është një destinacion ideal pushimi, në të cilin çdo brez mund të gjejë këndin e saj ideal.

MANIFESTIMET DHE FESTIVALET

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Dubrovnik, Festivali i Filmit Libertas - Korrik, Lingjo - Ansambli Folklorik, Festivali Muzikor "Julian Rachlin dhe Miqtë".

JETA KULTURORE

Teatrot - "Marin Drzhiq“,

Muzeume - Sinagoga, Muzeu i Kishës Ortodokse, Muzeu i Luftës Atdhetare, Përkujtim i mbrojtësve të vdekur, Muzeu Arkeologjik, Muzeu Virtual i Qytetit të Dubrovnikut, Muzeu i ikonave SPCE, Shtëpia e Përkujtimit të Ronald Brown, Katedralja Riznica, Muzeu Dominik, Muzeu Dom Marin Držića, Manastiri, Muzeu Detar, Muzeu Etnografik "Rupe", Muzeu Historik Kulturor, Farmaci Françeskan, Muzeu i Historisë Natyrore Dubrovnik, Muzeu i Motrave Sigurate, Kula Këndi i Sipërm,

Galleries - Art Gallery "Beograd", "Artur", "Arte", "Në art", "Muratti", "Art Sebastian", "Sesame"

Kinema - "Cine Star", "Liria", "Visia", "Jadran", "Lapad"


JETA E NATËS

Klubet

Club Latino "Fuego", klubi i plazhit East West, Klubi i natës "Capitano", Klubi i kulturës "Revelin".


AKOMODIMI

Hotelet

"Berkeley", "Božica", "Pallati i Dubrovnikut", "Xhennete Dubrvnik", "Excelsior", "Grand Hotel Park", "Grand Villa Argentina", "Hilton Imperial Dubrovnik", "Adria" Aquarius, Ariston, Bellevue, Dubrovnik, Ivka, Kazbek, Lero, Neptun, Zagreb, Komodor,

Hostelet

"Coccon", "Dubrovnik", "LoveCroatia", "Kontinenti i Tetë", "Petra Marina", "Rinia"

 

SHOPING - TC "Sub city", "Maria Koncert Store", "Outlet Maria", "Boutique Croatia"


Telefona të rëndësishëm

Numri i telefonit ndërkombëtar për Kroacinë: +385
Ambulanca: 194
Zjarrfikës: 193
Policia: 192
Informacione të përgjithshme: 981
Asistenca në rrugë: 987
Informacioni i Numrit Lokal të Telefonit: 988
Informacion mbi numrat e telefonit ndërkombëtar: 902
Parashikimi i motit dhe gjendja e rrugës 060 520 520
Autoclub kroat (HAK): +385 1 4640 800
Qendra Kombëtare e Shpëtimit dhe Ndjekjes: 9155
Angels kroate - informacion turistik në gjuhën kroate, angleze, gjermane dhe taliane, në dispozicion nga 23.03.-15.10. Tel: 062 999 999 (+385 62 999 999)

Beogradi

Beogradi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Serbisë. Është vendosur në bashkimin e lumenjve të Sava dhe Danubit, ku Plain Panoni takon Ballkanin. Emri i tij përkthehet në "Qytet i Bardhë". Zona urbane e Qytetit të Beogradit ka një popullsi prej 1.23 milion, ndërsa mbi 1.65 milion njerëz jetojnë brenda kufijve administrativë të saj. Territori i saj metropolitan është i ndarë në 17 komuna, secili me këshillin e vet lokal. Beogradi klasifikohet si një Qytet Beta-Global.

Një nga kulturat më të rëndësishme parahistorike të Evropës, kultura Vinça, evoluar brenda zonës së Beogradit në 6 mijëvjeçarin para Krishtit. Në antikitet, Thraco-Dacians banonin në rajon, dhe pas 279 p.e.s. Celts pushtuar qytetin, duke e quajtur atë Singidūn.

Në 1521, Beogradi u pushtua nga Perandoria Osmane dhe u bë selia e Sanxhakut të Smederevës. Ai shpesh kaloi nga sundimi osman në atë të Habsburgëve, i cili pa shkatërrimin e shumicës së qytetit gjatë luftrave austro-osmane. Beogradi u quajt përsëri kryeqyteti i Serbisë në 1841. Beogradi i veriut mbeti postimi më jugor i Habsburgëve deri në vitin 1918, kur qyteti u ribashkua. Si një vend strategjik, qyteti u ndesh në 115 luftëra dhe u rrafshua 44 herë. Beogradi ishte kryeqyteti i Jugosllavisë që nga krijimi i tij në vitin 1918.

Gjatë periudhës së pasluftës, Beogradi u rrit me shpejtësi si kryeqyteti i Jugosllavisë së rinovuar, duke u zhvilluar si një qendër e madhe industriale. Në vitin 1948 filloi ndërtimi i Beogradit të Ri. Në vitin 1958, stacioni i parë televiziv i Beogradit filloi transmetimin. Në vitin 1961, konferenca e vendeve të pakualifikuar u mbajt në Beograd nën kryesimin e Titos. Në vitin 1962 u ndërtua Aeroporti i Beogradit Nikola Tesla.

Beogradi organizon shumë ngjarje kulturore vjetore ndërkombëtare, përfshirë Festivalin e Filmit, Festivalin e Teatrit, Festivalin e Verës, Festivalin e Muzikës, Panairin e Librit, Eurovision Song Contest 2008 dhe Beer Fest. Autori fitues i çmimit Nobel Ivo Andriç shkroi veprën e tij më të famshme, Ura në Drinë, në Beograd. Autorët e tjerë të shquar të Beogradit përfshijnë Branislav Nušić, Milos Crnjanski, Borislav Pekić, Milorad Pavić dhe Meša Selimović.

Shumica e industrisë së filmit të Serbisë është e vendosur në Beograd. FEST është një festival vjetor i filmit që mbajti që nga viti 1971, dhe deri në vitin 2013 kishte marrë pjesë katër milionë njerëz dhe kishte paraqitur pothuajse 4.000 filma.

Qyteti ishte një nga qendrat kryesore të valës së re jugosllave në vitet 1980: VIS Idoli, Ekatarina Velika, Šarlo Akrobata dhe Električni Orgazam ishin të gjithë nga Beogradi. Vepra të tjera të rëndësishme të Beogradit përfshijnë: Riblja Čorba, Bajaga i Instruktori dhe Partibrejkers.

Ka shumë institucione të huaja kulturore në Beograd, duke përfshirë Instituto Cervantes Spanjolle, Instituti Gjerman Goethe dhe Institut français francez, të cilat janë të vendosura në zonën qendrore të këmbësorëve të Knez Mihailova Street. Qendra të tjera kulturore në Beograd janë Këndi Amerikan, Forumi Kulturor Austriak, Këshilli Britanik, Instituti Konfuci Kinez, Qendra Kulturore Kanadeze, Fondacioni Helenik për Kulturë, Instituti Italian i Kulturës, Qendra Kulturore Iraniane, Qendra e Kulturës Azere dhe Qendra Ruse për Shkencë dhe Kulturë. Institutet Kombëtare të Bashkimit Evropian për Kulturë operojnë një grup qendrash kulturore nga BE.

Beogradi ka një reputacion për ofrimin e një natyre të gjallë; shumë klube që janë të hapura deri në agim, mund të gjenden në të gjithë qytetin. Tiparet më të njohura të natës të Beogradit janë maune (shpella), të përhapur përgjatë brigjeve të lumenjve të Sava dhe Danubit. Shumë vizitorë në fundjavë preferojnë natën e Beogradit me atë të kryeqytetit të tyre, për shkak të një atmosfere të perceptuar miqësore, klubeve dhe bareve të shumta, pijeve të lira, mungesës së vështirësive gjuhësore dhe mungesës së rregullimit të jetës së natës.

Qyteti është shtëpia e dy klubeve më të mëdha dhe më të suksesshme të Serbisë, Red Star Belgrade dhe Partizan Belgrade. Red Star fitoi Ligën e Kampionëve të vitit 1991 (Kupën Evropiane). Të dy stadiumet kryesore në Beograd janë Marakana (Stadiumi i Kuq i Kuq) dhe Stadiumi Partizan. Rivaliteti midis Red Star dhe Partizan është një nga futbollistët më të ashpër në botë.