Autobus od VIRPAZAR do NIKŠIĆ ne prolazi kroz druge gradove ili veća značajna mjesta. Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 84 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 01 sat i 48 min.
Prtljag se obično plaća po torbi na svim polascima u zavisnosti od prevoznika. Na linijama saobraćaju autobusi visoke i srednje turističke klase dok na kraćim relacijama neki prevoznici organizuju putovanje turističkim kombijima ili malim autobusima.
Red vožnje VIRPAZAR - NIKŠIĆ postoji za sljedeće dane:
ponedjeljak
utorak
srijeda
četvrtak
petak
subota

Virpazar

Virpazar je malo naselje na Skadarskom jezeru u opštini Bar, Crna Gora. Nalazi se u Crmničkom kraju, samo 15 kilometara od Jadranskog mora.

Prvi pomen Virpazara datira iz 13. vijeka. U to vrijeme nastalo je naselje u blizini rječnog vira, gdje su ljudi dolazili malim rječnim čamcima da posjete lokalnu pijacu. Od 1888. godine bio je povezan sa Barom zemljanim putem, a od 1908. godine uskotračnom prugom. Kada je 1905. godine izgrađeno pristanište, Virpazar je postao najvažnija luka na Skadarskom jezeru.

Virpazar, tokom ljetnje turističke sezone, posjećuje veliki broj turista koji su uglavnom zaljubljenici u prirodu, nacionalne parkove i zaštićena područja. U urbanom dijelu Virpazara nalazi se nekoliko restorana sa tradicionalnom kuhinjom u kojima možete probati razne specijalitete od ribe sa Skadarskog jezera i degustirati poznata crnogorska vina.

Tokom ljetnje sezone, organizuju se mnoge kulturno-zabavne manifestacije kao što su „Dani Skadarskog jezera“, književne večeri, likovna kolonija, nastupi na festivalu „Barski ljetopis“, dok u zimskom periodu možete uživati u festivalu „Dani vina i ukljeve“.

Do Virpazara se može stići autobusom iz Podgorice ili Sutomora. Autobusi na dužim relacijama na primjer, od Ulcinja, Bara ka Podgorici takođe staju, ali je važno da kažete vozaču autobusa da želite da stanete u Virpazaru ili ćete vjerovatno proći pored njega – toliko je malo mjesto. Autobusko stajalište je pored glavnog puta. 


Restorani 

Restoran „Pelikan“, „Demidžana“, Restoran brod „Silistria“, „Antika“, „Besac“, „De'Andros“, „Crmnica“  

Konobe
Konoba „Starčevo“,  „Virpazar“, „Stari konak“


Najznačajnije manifestacije

Festival vina i ukljeve, Festival grožđa, Barski ljetopis


Smještaj

Popularni hoteli i moteli

Hotel „Pelikan“, „De'Andros“, Eco Resort & Winery „Crmnica“, Orahovo stone vilas,


MUP Crne Gore-Polcijska stanica Bar
122
+382 30 312 126
Vatrogasna
123
Služba sigurnosti na moru
129
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Bar
124
Pomoć na putu
19730
Opšta bolnica Bar
+382 30 34 23 33
jzu-ob-bar@t-com.me
www.bolnicabar.me
Dom zdravlja Bar
+382 30 314 614
+382 30 314 608
www.domzdravljabar.com
Ambulanta Virpazar
+382 20 711 128
Željeznička stanica Bar
+382 30 301-615
www.zcg-prevoz.me
Autobuska stanica Bar
+382 30 346-141
Uprava pomorske sigurnosti Bar
+382 30 313 240
info@pomorstvo.me
Lučka kapetanija
+382 30 312-733
kapetanija.bar@hmo.mki.gov.me
Pošta Bar
+382 30 301 305
Poreska uprava Bar
+382 30 312-684
Uprava za katastar i državnu imovinu-Bar
+382 30 312- 447
CEDIS
+382 30 316-534

Nikšić

Nikšić je gradsko naselje u opštini Nikšić u Crnoj Gori, drugi je grad po veličini u Crnoj Gori. Površina opštine je 2065km², što Nikšić čini teritorijalno najvećom opštinom u Croj Gori i u bivšoj Jugoslaviji.

Klima opštine Nikšić ima karakter prelaza od mediteranske ka planinskoj i kontinentalnoj klimi. Osnovne karakteristike: Srednja temperatura vazduha u mjesecu januaru iznosi 1,3 °C, a u julu 21,1 °C. Srednja vrijednost relativne vlažnosti je 68,6%. Nikšić ima godišnje 2.245 sunčanih sati. LJeta su topla sa malo padavina, a zime kišovite. Snijeg prosječno pada 19 dana, a zadržava se 29 dana godišnje u Nikšićkom polju, dok se na planinama i površima u okolini zadržava i do šest mjeseci. Dominantni vjetrovi su sjeverni (24,4%) i južni (21,7%).

Nikšić je osnovan u četvrtom vijeku od strane Gota. Prvo ime Nikšića je bilo Anderva, pa Anagastum, a kasnije se zvao Onogošt. Ostaci starog grada, danas predstavljaju kulturni i istorijski spomenik.

Nikšić je prvi grad u Crnoj Gori koji je imao sopstveni urbanistički plan. Dobio ga je zahvaljujući inženjeru Josipu Sladeu, koji je plan napravio po naredbi crnogorskog kralja Nikole prvog, koji je smatrao Nikšić svojom i crnogorskom budućom prestonicom. Iako se to nije ostvarilo, Sladeov plan i danas predstavlja jedno od najsavršenijih i najorginalnijih urbanističkih rješenja.

Iako sa svim predispozicijama da postane jedan od najrazvijenijih gradova u regionu Nikšić odaje utisak grada koji nije dovoljno razvio svoje potencijale. Nedovršeni projekti, investicije koje nisu urodile plodom, kao i promjena u značaju pojedinih regiona u državi učinile su svoje. Duh „ratnika i pjesnika“, specifičnost kulture, ljudi, ideja, na sreću i danas istrajavaju, a oni koji su jednom čitali Vitomira Nikolića, slušali Miladina Šobića ili prošetali korzom teško napuštaju Nikšić, ili mu se često vrate. Mladi svoj prostor traže organizovanjem u različite organizacije civilnog i političkog tipa. Život grada je skocentrisan u starom djelu gradu, gdje su brojna mjesta za izlazak.

Industrijski centar Crne Gore svakako je Nikšić, iako nakon tranzicionog perioda devedesetih godina prošlog vijeka i stalnih kriza u sektoru proizvodnje i prodaje industrijskih proizvoda njegova privredna moć nije toliko jaka kao nekada. Najznačajnije državne, ali i privatne firme su stacionirane u ovom gradu. Najstariji industrijski kolektiv u Crnoj Gori, nikšićka Pivara „Trebjesa“, osnovana 1895. godine je godinama najuspješnije crnogorsko preduzeće, a upošljava oko 300 ljudi. Sjedište državne Elektroprivrede je u Nikšiću, kao i 80% vodno energetskog potencijala Crne Gore. NJen značajan segment je prva crnogorska hidroelektrana Perućica na Glavi Zete kod Nikšića. Jedina Željezara u Crnoj Gori, kao i jedini Rudnici Boksita, crvenog i bijelog, su u Nikšiću, s tim što su rezerve crvenog „zlata“ najveće u Evropi.

Pričati o crnogorskim kulturnim dostignućima i poslenicima bilo bi potpuno besmisleno a da se Nikšić i Nikšićani ne stave na sami vrh kulturne ljestvice. Najbolji dokaz za to je da je samo nikšićka gimnazija iznjedrila čak 30 akademika različitih akademija zemlje, okruženja i svijeta. U prilog tome stoji da je prvo pozorište u Crnoj Gori osnovano u Nikšiću. Nikšićko pozorište gaji stogodišnju tradiciju i pored cetinjskog Zetskog doma najstariji je teatar u Crnoj Gori. Tradicija „Nikšićkog pozorišta“ traje i danas zahvaljujući sopstvenoj produkciji.