Subotica
Subotica (mađ. Szabadka) je najsjeverniji grad u Republici Srbiji, drugi po broju stanovnika u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini. Po popisu iz 2002. godine ima 99.471 stanovnika. Nalazi se na 10 km udaljenosti od granice Srbije sa Mađarskom. Administrativni je centar Sjevernobačkog okruga.
Subotica se prvi put pominje 1391. pod mađarskim imenom Zabadka. Godine 1527. Subotica je bila prijestonica kratkotrajne srpske države samoproglašenog cara Jovana Nenada. Osmanlijsko carstvo je vladalo gradom od 1542. do 1686, kada je postala posjed Habzburške monarhije. Od polovine 18. vijeka ime joj je promijenjeno u Sancta Maria, po austrijskoj carici Mariji Tereziji. Ime grada je ponovo promijenjeno 1779. u Maria Tereziopolis, a ime Subotica (Szabadka) joj je vraćeno 1845. Subotica je 1918. ušla u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Od 2007. Subotica ima status grada u Republici Srbiji.
Grad je smješten u Panonskoj niziji koji ima dugu tradiciju i bogato kulturno naslijeđe. Opština, koja obuhvata grad i 18 prigradskih naselja, prostire se na površini od 1.008 kvadratnih kilometara.
Subotica je, zahvaljući svom geografskom položaju i marljivim žiteljima, tokom vremena postala najznačajniji administrativno-upravni, industrijski, trgovački, saobraćajni i kulturni centar u sjevernoj Bačkoj, a obližnje Palićko jezero je čini i turističko-rekreativnim centrom šireg područja.
U blizini grada je i priključak koji Suboticu povezuje sa Mađarskom na sjeveru i Južnom Evropom preko Beograda na jugu. Takođe, Subotica je željeznički povezana sa cijelom Evropom.
U saobraćajnom pogledu Subotica se, u pravom smislu riječi, nalazi na raskrsnici puteva i pruga. U neposrenoj blizini Subotice prolazi autoput E-75, a u samom gradu se ukrštaju magistralni pravci prema Novom Sadu (M-22.1), Somboru i Kelebiji (Mađarska) (M-17.1), Horgošu (M-22.1) i Senti (M-24)(dio do autoputa E-75 je realizovan, a ostali dio je u planu). Trasa pruge Beograd - Budimpešta prolazi kroz urbano jezgro i tu se račva sa pružnim pravcima prema Somboru, Horgošu, Crvenki i Baji. Sve ove činjenice doprinose svrstavanju Subotice u jedan od značajnijih saobraćajnih čvorova u Republici Srbiji.
Značajnije godišnje manifestacije u Subotici su:
"Međunarodni sajam preduzetništva",
"Međunarodni filmski festival - Palić",
"Međunarodni festival pozorišta za djecu Oton Tomanić",
"Ljetne pozorišne večeri",
"Dužijanca",
"Berbanski dani",
"Ujedinjene igre".
Brisel
Brisel je kao grad osnovan oko 979. godine, a, prvo naselje od kojeg je postao Brisel, datira iz davne 580. godine kada je Sveti Gaugerije izgradio kapelu na rijeci Zene.
Ime grada pominje se prvi put 1047. godine, i to u povelji Lamberta II. Naziv grada potiče od staroholandske složenice Bruocsella. reč bruoc znači močvara, a sella dom, pa bi slobodni prevod ovog imena bio "dom u močvari".
To je glavni i najveći grad Kraljevine Belgije, nezvanični je glavni grad Evropske unije, sjedište je Evropske komisije i Savjeta Evropske unije.
Takođe, u Briselu se nalazi političko sjedište NATO-a i Zapadnoevropske unije.
Brisel se prostire na površini od preko 32 kilometra kvadratna, a na tom prostoru svoje mjesto pronašlo je oko 145 hiljada stanovnika.
Region glavnog grada Brisela podijeljen je na 19 opština; glavna opština je grad Brisel, dok su ostale opštine smještene oko centra grada i zajedno sa njim čine urbanu sredinu sa preko milion stanovnika.
Uz Flandriju i Valoniju, Brisel je jedan od tri savezna regiona u Belgiji.
Ono što Briselu ne nedostaje jesu muzeji, kojih ovdje ima oko 90, a, samo neki od njih su: Muzej kakaoa i čokolade,Muzej likovnih umjetnosti Brussels Sampling, Muzej grada Brisela, Muzej muzičkih instrumenata, Muzej moderne arhitekture, Muzej stripa, Muzej prirodnih nauka, Muzej moderne umjetnosti...
Ipak, to čime se Brisel posebno ponosi je Atomium, 103 metra visoka struktrura izgrađena povodom Svjetske izložbe 1958. godine.
Ova čelično-aluminijumska konstrukcija predstavlja devet atoma jednog alfa-gvozdenog kristala. Kugle su spojene cijevima, kroz koje se može proći, i doći do sobe gdje se nalazi stalna izložba koja prikazuje dobronamjerno korišćenje atomske energije.
Liftom se dolazi do najviše kugle, gdje se nalazi restoran, a, odatle se pruža i nevjerovatan pogled na grad.
Danas je ovo najposjećenija atrakcija Brisela.
Pored Atomium-a nalazi se park Mini-Evropa, gdje su makete poznatih evropskih građevina. Preko 350 evropskih znamenitosti smješteno je u ovom parku.
Najpoznatije su makete Ajfelove kule, Krivog tornja, vulkana Vezuv, centralnog trga Grand Place...
Ovaj park otvoren je 1989. godine.
Do Brisela, osim avionom, bez problema se može doći i željezničkim i autobuskim prevozom. Gradske linije prolaze kroz tri glavne stanice u Briselu: Brisel-Nord, Brisel-Central i Brisel- Midi; odakle je moguće putovati ka svim većim gradovima u Belgiji, i, put mnogobrojnih destinacija širom Evrope.