Autobus od LESKOVAC do GÖTEBORG prolazi između ostalog i kroz gradove NOVI SAD, MALMÖ, HALMSTAD, VARBERG, BEOGRAD, KØBENHAVN, NIŠ (zavisno od rute linije). Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 2527 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 01 dan14 sati i 40 min.
S obzirom da autobus prelazi preko graničnog prelaza moguća su i duža zadržavanja u periodu turističke sezone. Obavezno ponesite identifikaciona dokumenta. Posada autobusa će kreirati spisak imena putnika prije prelaska granice.
Prtljag se obično plaća po torbi na svim polascima u zavisnosti od prevoznika.
Autobusi su uglavnom visoke turističke klase sa klimom, ABS-om, udobnim putničkim sjedištima i sl.
Red vožnje LESKOVAC - GÖTEBORG postoji za sljedeće dane:
nedjelja
Autobuski prevoznici koji saobraćaju na relaciji od LESKOVAC do GÖTEBORG :Lasta Beograd.
Leskovac
Leskovac je gradsko naselje i administrativni centar istoimene teritorijalne jedinice i Jablaničkog upravnog okruga.
Naselje datira još iz doba Rimskog carstva. Srednjovekovni naziv naselja je Glubočica.
Legenda kaže da se ispod brda u blizini sadašnjeg grada nalazilo jezero, te da je došlo do njegovog isušivanja i da je tu iznikla biljka leska (lešnik), po kojoj je grad pre više od 700 godina dobio ime. Sadašnje ime grada kao ime naseljenog mesta prvi put se pominje 1308. godine u Povelji Kralja Milutina.
Tokom NATO bombardovanja SRJ 1999, Leskovac i okolina su skoro svakodnevno bombardovani. U toku jednog naleta, 12. aprila 1999, pogođen je železnički most u Grdeličkoj klisuri i putnički voz, koji je u tom trenutku prelazio preko mosta. U ovom napadu stradalo je nekoliko desetina civila.
U Leskovcu se nalazi Narodna biblioteka Radoje Domanović koja je nastala iz Gradske čitaonice osnovane 1869. godine. Biblioteka je 1961. godine određena za matičnu biblioteku Jablaničkog okruga. Biblioteka danas poseduje preko 80.000 knjiga i drugih publikacija raspoređenih u različite sektore, među kojima su pozajmno i dečje odeljenje, fond strane knjige, kao i zavičajno odeljenje koje je osnovano 2012. godine kao legat i koje nosi ime po Nikolaju Timčenku i broji preko 15.000 naslova
U Leskovcu je 2. maja 1948. godine osnovan Narodni muzej, koji se sastojao iz tri odeljenja — etnografsko-arheološkog, narodnooslobodilačke borbe sa radničkim pokretom i Muzeja tekstilne industrije. Muzej se zatim preselio u novu zgradu 10. maja 1974. godine, čime je otvorena mogućnost za razvoj muzejske delatnosti, a danas u svom sastavu ima više odeljenja i to za arheologiju, istoriju, istoriju umetnosti, etnologiju, konzervaciju i izradu suvenira.
Geteborg
Geteborg je drugi po veličini grad Švedske i jedna od opština u okviru Vestra Jetaland okruga. Danas Geteborg ima oko 550 hiljada stanovnika, a šire gradsko okruženje blizu milion. Geteborg je danas kosmopolitski grad i kulturno, privredno i upravno središte sjeverne Evrope.
Prvo stalno naselje na današnjem području grada javlja se u srednjem vijeku, ali je bilo bez većeg značaja. U 16. i 17. vijeku širenje granica Švedske ka zapadu doprinijelo je njenom izlasku na obalu Sjevernog mora između Norveške i Danske (tada u zajedničkom kraljevstvu). Kako se dati izlaz javio u oblasti Geteborga, položaj grada postaje izvanredno povoljan, kao „prozor Švedske na Zapad”. U skladu sa potrebama, švedski kralj Gustav Adolf II započeo je osnivanje novog grada 1603. godine.
Geteborg polet doživljava u drugoj polovini 19. vijeka sa dolaskom industrije i željeznice. Ovo blagostanje traje i dan-danas.
Šta posjetiti u Geteborgu
Geteborg ima niz znamenitosti, koje su neizostavan dio gradske kulture, a značajno doprinose i gradskoj privredi. Grad ima dobro očuvano staro gradsko jezgro, koje je do početka 19. vijeka bilo okruženo zidinama. I danas je ono smješteno na veštački nastalom ostrvu.
Od poznatijih građevina potrebo je spomenuti:
- Gradska saborna crkva iz prve polovine 19. vijeka, u stilu sjevernjačkog klasicizma,
- Zdanje starog suda, zgrada iz 1874. godine, u stilu akademizma,
- Riblja pijaca, jedan od simbola grada,
- Glavna željeznička stanica, spoj više stilova iz svih epoha od 1850. godine,
- Geteborška opera, savremeno zdanje, završeno 1994. godine,
- Univerzitet u Geteborgu, osnovan krajem 19. vijeka, danas jedan od najvećih u Skandinaviji,
- Ulevi stadion, najveći stadion u Skandinaviji