Autobus od SKOPLJE do LINZ prolazi između ostalog i kroz gradove KUMANOVO (zavisno od rute linije). Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 1251 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 15 sati i 25 min. S obzirom da autobus prelazi preko graničnog prelaza moguća su i duža zadržavanja u periodu turističke sezone. Obavezno ponesite identifikaciona dokumenta. Posada autobusa će kreirati spisak imena putnika prije prelaska granice.
Prtljag se obično plaća po torbi na svim polascima u zavisnosti od prevoznika.
Autobusi su uglavnom visoke turističke klase sa klimom, ABS-om, udobnim putničkim sjedištima i sl.
Red vožnje SKOPLJE - LINZ postoji za sljedeće dane:
srijeda
subota

Autobuski prevoznici koji saobraćaju na relaciji od SKOPLJE do LINZ :EURO BUS.

Skoplje

Skoplje je glavni i najveći grad Republike Makedonije kojeg naseljava gotovo četvrtina njenog stanovništva. Ovaj grad je na izuzetno značajnoj geografskoj poziciji – u jezgru Balkanskog poluostrva na transalbanskom i moravsko – vardarskom saobraćajnom raskršću. 

Tokom svoje duge istorije pretrpio je mnogobrojna razaranja, međutim najveće posledice na njegovu arhitekturu i kulturno – istorijsko nasleđe ostavio je zemljotres koji se dogodio 1963. godine. Nakon dugog niza godina, uslijedio je projekat „Skoplje 2014“ koji ima za cilj ponovnu izgradnju njegovih glavnih obilježja, stradalih tokom pomenutog zemljotresa.

Na gradskom trgu nalaze se skulpture, fontane i spomenici koji su produkt ovog projekta. Posebno se ističe spomenik Aleksandra Makedonskog na konju, koji je, izliven u bronzi, zajedno s fontanom visok 28 metara. Takođe, izdvajaju se i Muzej makedonske borbe, Trijumfalni luk, nova zgrada Ministarstva spoljnih poslova, novi Ustavni sud, Narodno pozorište i Arheološki muzej.

Glavni i najveći trg u Skoplju, središte gradskih dešavanja jeste Trg „Makedonija“ izgrađen u periodu između 1920. i 1940. godine, na kojem je smještena zgrada Narodne banke s mermernom fasadom, monumentalni oficirski dom, Ristićeva i palata Mazura.

Kao i većina velikih gradova, Skoplje ima svoj istorijski dio čiji se duh uprkos raznim turbulentnim vremenima uspio zadržati do današnjih dana. Taj dio naziva se Bit-Pazar, poznatiji kao „Čaršija“ i prostire se od Dušanovog mosta do Bit -pazara kao i od tvrđave Kale do rijeke Serave. Unutar čaršije nalaze se značajni kulturno – istorijski spomenici – mauzolej i sat – kula, dvije crkve i nekoliko džamija. Tokom druge polovine XX vijeka tu su podignuta zdanja koja čine Muzej Makedonije i zgradu Muzeja savremene umjetnosti.

Nezaobilazna turistička atrakcija svakako je i zadužbina Suli – han, smještena u Staroj skopskoj čaršiji. Podigao je Isa – beg Isaković polovinom XV vijeka. Tokom osmanske vladavine predstavljao je gradski han za smještaj putnika i trgovaca dok se danas u njemu nalaze skopski Fakultet likovnih umjetnosti i Muzej Stare skopske čaršije.

Značajne kulturno – istorijske znamenitosti grada: Tvrđava Kale; Daut - Pašin i Cifte hammam; Kameni most preko Vardara; Crkva Svetog Dimitrija, Saborni hram Svetog Klimenta Ohridskog; Manastir Svetog Pantelejmona u Nerezima; Isak-begova džamija i toranj; grob makedonskog heroja Goce Delčeva;

Povodom 2000 godina hrišćanstva u Makedoniji je podignut Milenijumski krst na planini Vodno do kojeg se direktno može doći žičarom. Uzdiže se iznad grada visinom od šezdeset i šest metara i moguće ga je vidjeti sa udaljenosti od tridesetak kilometara.

Tradicionalna makedonska kuhinja predstavlja mješavinu turske i slovenske kuhinje čiji su najpoznatiji specijaliteti pileći paprikaš, pileći gulaš, piletina s gljivama i u crnom vinu , punjene paprike, bunceka sa zeljem i goveđa pečena rebra. Kao poseban delikates izdvaja se nadaleko čuveni makedonski ajvar kao i burek, gevrek, banichka i taratur. Makedonija je zemlja čuvena po proizvodnji vrhunskih vina vrste Vranec, klasični Cabernet Sauvignon i blagi Merlot, kao i po rakiji „Žolta“ i skopskom pivu. Simbol noćnog provoda predstavljaju stare gradske kafane u kojima se uz sevdah i čašu omiljenog napitka u svakom trenutku može osjetiti gostoprimstvo i predusretljivost njenog stanovništva.

Autobska stanica Skoplje se nalazi u ulici Nikola Karev br.20

Info centar:

+389(0)2 2466 313
+389(0)2 2466 011
+389(0)2 2402 385 (faks)


info@sas.com.mk

Linc

Linc je grad smješten u sjevernom dijelu Austrije, u pokrajini Gornja Austrija.

Prostire se na površini od 96,5 kilometara kvadratnih, a, u njemu živi oko 190 hiljada stanovnika.

Linc je treći grad po veličini u Austriji, odmah iza Beča i Graca.

Linc je osnovan od strane Rimljana, a, vjekovima je bio značajni trgovački centar i sjedište raznih oblasnih gospodara, koji su se smjenjivali.

Tokom vladavine Habzburškog cara Fridriha III, u XV vijeku, Linc postaje prijestonica carstva.

Značajni stanovnici Linca bili su, poznati njemački astronom Johan Kepler, kao i vođa nacističke Njemačke, Adolf Hitler.

 

Lincu ne nedostaje turističkih znamenitosti, čak ih ima više nego bi se moglo očekivati od grada te veličine i broja stanovnika. To su:

- Mariendom, najveća crkva u Austriji. Neo - gotska arhitektura je posebno impresivna po crkvenoj kuli. Otvorena je 1924. godine, a, u nju stane 20 hiljada ljudi.

- Hauptplatz, najveći gradski trg u Evropi. Na trgu se nalazi i "stub kuge", podignut u znak sjećanja na stradale od ove, tada, opake bolesti.

- Crkva Svetog Martina, najstarija austrijska crkva. Neki njeni dijelovi potiču iz sredine VIII vijeka.

- Zamak Linc koji je sagrađen 799. godine. U njemu je danas smješten muzej sa stalnom postavkom starog oružja, instrumenata, novca i drugih predmeta.

- Mozarthaus, kuća Grofa Tuna, u kojoj je tokom 1783. godine Mocart komponovao svoju Linc simfoniju.

- Lentos art museum, najznačajniji muzej moderne umjetnosti na prostoru Austrije. U njemu stalnu postavku čini oko 1 500 eksponata iz oblasti slikarstva, vajarstva i fotografije.

- Na oko 20 km istočno od Linca nalazi se Mathauzen - koncentracioni logor iz Drugog svjetskog rata, i, svjedok je tragičnih događaja koji su se tu dogodili.

Linc je udaljen 30 km od češke granice i 200 km od Beča. Upravo zbog svog položaja - saobraćajnog čvorišta iz kojeg se lako dođe i do Njemačke, sa svim destinacijama je povezan željeznicom i autobuskim prevozom putnika.