Beč
Beč je glavni grad i ujedno jedna od saveznih država Austrije. Beč je 10. najveći grad Evropske unije, daleko najveći grad Austrije i njeno političko, ekonomsko i kulturno središte.
Leži na Dunavu u najistočnijem dijelu Austrije, nedaleko od granice sa Slovačkom, Mađarskom i Češkom. Istorija Beča počinje prije oko četiri milenijuma, čime se područje grada svrstava među najstarije ljudske naseobine na svijetu, na raskršću putnih pravaca sjever-jug, povezujući Baltik sa Jadranom, i zapad-istok, povezujući zapadnu Evropu sa Balkanom i dalje Azijom. Bio je sjedište imperatora Svetog rimskog carstva, glavni grad Austrijskog carstva, te Austrougarske monarhije kada je i dostigao svoj vrhunac krajem XIX vijeka i sa oko dva miliona stanovnika predstavljao četvrti grad po veličini na svijetu (poslije Londona, Pariza i Njujorka), kulturno središte, luku, industrijski i trgovački centar.
Beč je oduvijek predstavljao raskrsnicu puteva između zapada i istoka, pravcem Dunava između centralne i jugoistočne Evrope, i na ruti najstarije evropske trase između juga i sjevera, na Putu ćilibara. Ovakav položaj grada pogodovao je prvenstveno razvoju trgovine i putne infrastrukture, a potom i ne manje značajnim kulturnim uticajima i prilivu stanovništva iz raznih regiona Evrope.
Grad nosi i epitet muzičke prestonice svijeta u kojoj su živjeli i stvarali kompozitori kao što su Mocart i Betoven i jednog od najznačajnijih kulturnih centara starog kontinenta.
Na osnovu studije konsultantske firme za ljudske resurse Mercer o kvalitetu života u svjetskim metropolama Beč je 2015. proglašen najboljim gradom za život na svijetu.
Period baroka i klasicizma
XVIII vijek bio je zlatno doba za građevinarstvo i izgradnju, period uspona i procvata Beča. Došlo je do potpune rekonstrukcije građevina i gradskih cjelina u stilu baroka (Vienna gloriosa), te su tako izgrađeni mnogobrojni dvorci i palate za plemiće od kojih su najpoznatije palata Šenbrun (Schloss Schönbrunn), Lihtenštajn (Liechtenstein), Švarcenberg (Schwarzenberg) kao i Belvedere (Schloss Belvedere), raskošna palata sagrađena za austrijskog princa Eugena Savojskog.
Sa procvatom grada i gradskog života, Beč je ubrzo postao i jedan od najvažnijih kulturnih centara Evrope, najviše na polju klasične muzike čiji su najznačajniji predstavnici Jozef Hajdn, Volfgang Amadeus Mocart, Ludvig van Betoven i Franc Šubert.
Od 1804. godine Beč je glavni grad novouspostavljenog Austrijskog carstva (1804—1864), da bi u njemu 1806. godine bilo proglašeno ukidanje Svetog rismog cartsva. Nakon pada Napoleona, u Beču je 1814/1815. održan čuveni Bečki kongres kojim je uspostavljena nova politička mapa Evrope.
Kultura
Umjetnost i kultura imaju dugu tradiciju u Beču. Posebnu vrijednost i međunardni značaj ima kulturno stvaralaštvo na polju muzike čiji su utemeljitelji bili svjetski poznati kompozitori i muzičari. U svjetskim razmjerama poznati su Bečki valcer, Hor bečkih dječaka, tradicionalne muzičke manifestacije kao što je Novogodšnji koncert bečke filharmonije, bečki balovi, kao i mnogobrojna kulturna zdanja poput Opere i mnogobrojnih gradskih pozorišta, galerija i muzeja. Beč je poznat i na polju literarnog stvaralaštva, alternativnih formi kulturnog izražavanja, boemstvu, tradicionalnoj kuhinji i mnogobrojnim kafeima.
Važni pravci, tj. kulturni krugovi i institucije u gradu bili su Bečka škola muzike (prva), Druga bečka škola muzike, Bečki krug filozofa, Bečka literarna grupa, Bečka škola fantastičnog realizma u slikarstvu i Austrijska škola ekonomista.
Beč važi za svjetski glavni grad muzike jer su u njemu radili i vijekovima stvarali kompozitori koji su dali presudan pečat svjetskoj muzičkoj sceni, prije svega na polju klasične muzike. Najpoznatiji predstavnici iz grupe bečkih klasičara (1780—1827) su Jozef Hajdn, Volfgang Amadeus Mocart, Ludvig van Betoven, Franc Šubert, Franc List, Johanes Brams, Johan Štraus (mlađi), Johan Štraus (stariji), Gustav Maler kao i članovi Druge bečke škole početkom XX vijeka Arnold Šenberg, Anton Vebern, Alban Berg i Ernst Krenek.
Orkestar Bečke filharmonije, kome prilaze i članovi ansambla Državne opere, proglašen je 2006. godine najboljim evropskim orkestarskim sastavom po mišljenju međunarodnih muzičkih stručnjaka.
Od 2001. godine kulturno-istorijsko jezgro Beča je na listi centara kulturne baštine od posebnog značaja i pod zaštitom Uneska.
Muzeji
Istorijski najznačajniji muzejski eksponati danas se čuvaju u zdanju Hofburga. Među najznačajnijima su riznica Habsburške dinastije, dio čitave kolekcije sabranih eksponata od prvorazrednog značaja među kojima se ističe kruna Svetog rimskog carstva i carska kruna Austrijskog carstva. Ovdje se nalazi i Sisi-muzej, posvećen austrijskoj carici Elizabeti i Nacionalna biblioteka Austrije.
Čuvena Albertina pripada takođe dvorskom kompleksu Hofburga. Ovaj muzej obuhvata impozantnu zbirku grafika sa oko 65 hiljada crteža i više od milion grafika što je čini najvećom na svijetu. U novom dijelu kompleksa Hofburga nalazi se Efeski muzej koji predstvalja deo Muzeja istorije umjetnosti, kolekcija starih muzičkih instrumenata kao i zbirka dvorskih lovačkih trofeja.
Bečki Kvart muzeja predstavlja jedan od najvećih kulturnih, muzejskih kompleksa na svijetu. On obuhvata Muzej moderne umjetnosti (MUMOK), Leopoldov muzej u kome se nalazi impozantna zbirka djela Egona Šilea pored kolekcija djela iz doba Bečkog secesionizma, moderne i austrijskog ekspresionizma (Gustav Klimt, Oskar Kokoška i drugi), Galerija umjetnosti, Arhitektonski muzej, Kvart plesa i igara, Atelje 21 i Dječji muzej Zoom.
Rijeka
Najveća hrvatska luka i treći po veličini grad u Hrvatskoj - Rijeka predstavlja administrativni centar Primorsko - goranske županije. Na području njene opštine živi približno 190 000 stanovnika. Tokom XIX vijeka Austrougarska vlada je usljed njenog idealnog geografskog položaja pozicionirala na mjestu moćnih industrijskih centara i najvećih evropskih luka.
Ono što ovaj grad čini specifičnim jeste što se i pored velikog broja njegovih znamenitosti, sve mogu obići tokom jednog dana, zahvaljujući odličnom javnom prevozu koji umnogome olakšava obilazak. Idealna je lokacija za posjetioce koji žele upoznati kulturno-istorijske sadržaje a isto tako i za one koji su željni provoda i relaksacije.
Kao i u većini gradova sa bogatom istorijom, glavno šetalište biva njegovo glavno obilježje, a Rijeka je savršen primjer za ovu tvrdnju. Na njenom Korzou nalazi se glavni arhitektonski simbol Rijeke – Gradski toranj. Najznačajnije znamenitosti prilikom posjete ovom gradu smještene su nadomak Korzoa – Koblerov trg na ulazu u Stari grad; Katedrala Svetog Vida, zaštitnika ovoga grada; Crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije; Kosi toranj; antička Stara vrata; Trg Riječke rezolucije i Stenderac kao i glavna riječka tržnica – Placa.
Nezaobilazna lokacija za obilazak je takođe Riva, gdje se sa riječkog lukobrana Molo longa prostire gradska panorama kao i Trsat. Trsat se nalazi na brijegu iznad grada do kojeg se dolazi ili autobusom ili usponom stepenicama Petra Kružića. U neposrednoj blizini Trsatske gradine nalazi se najstarije marijansko svetilište u Hrvatskoj – Svetište Majke Božje Trsatske. Područje Trsata idealno je za ljubitelje prirode i rekreativce koji perivojem Svetišta i Parkom Heroja mogu realizovati svoje duge šetnje.
Za ljubitelje raznih specijaliteta , na raspolaganju su ugostiteljski objekti sa autohtonim i internacionalnim ponudama locirani duž Korzoa ili na riječkoj Rivi.
Ono što dodatno turističku ponudu ovog grada čini kvalitetnijom jeste što prilikom posjete Rijeci možete uživati u besplatnom bežičnom internetu duž centra grada, na Trstatu i na par drugih lokacija, prilikom čega možete preuzeti aplikaciju koja će vam biti idealan vodič.
KULTURNI ŽIVOT
Pozorišta – Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca Rijeka, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, HKD „Teatar“, Kulturni centar „Kalvarija“ – Ri Teatar
Muzeji – Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Prirodoslovni muzej Rijeka, Muzej grada Rijeke, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Muzej informatike, Spomenička knjižnica i zbirka Mažuranić-Brlić-Ružić, Muzej djetinjstva, Sakralna zbirka Katedrale Svetog Vida, Riznica i galerija Svetišta Majke Gospe Trsatske, Sveučilišna knjižnica Rijeka - Izložba Glagoljica, Stalne izložbe na Pomorskom fakultetu u Rijeci
Galerije – Mali salon, Galerija „Drugo more“, Galerija „Kortil“, Erste Club
Kina– Art kino „Croatia“, Blitz „Cinestar“
PROVOD
„Nubar Lounge“, Morski prasac beach bar, Phananas pub, Club „Boa“, „Rakhia“ bar, „Pajol“ bar, „Život“, „Teatro Lounge“ bar, Champagne bar „Pommery“, „Code“ bar, Club „Nina 2“, Club „InRi“, Klub mladih Rijeka, „Pepe rosso“ bar, „Badi“ pub, „Mystique“ pub, Rock caffe, „Milord“ pub, Fashion café „Lobby“, „Tunel“, „The Beertija“, „Cukarikafe“ bar, Club „Indigo“, „Pogon kulture“
MANIFESTACIJE
„Fiumanka“ – juni „Fiumare“ - maj/juni; „Ri Rock“ – decembar; Riječke ljetnje noći - juni/juli; Ljeto na Gradini – juni/juli; „Hartera“ festival – septembar; Hodočašće na Veliku Gospu – avgust; Riječki karneval – januar/februar; „Homo si teć“ – april; Međunarodni festival malih scena – maj; Dani Svetog Vida - juni; Zajčevi dani – oktobar/februar; Rijeka Advent – novembar; Jazz time – novembar; „MALIK fest“ – juni; Riječke stepenice – avgust; Marijini dani – maj; Revija lutkarskih pozorišta – novembar; Rijeka tatto expo – decembar;
SMJEŠTAJ
Hoteli
„Bonavia“, „Jadran“,“Neboder“, „Continental“
Hosteli
„1W“, „Ana“, „Das“, Omladinski hostel Rijeka, „Fun“, „Carnevale“, „Kvarner“, „Dharma“, „Kantrida“, „Korzo“, „Rijeka“
ŠOPING
Centar grada, Gradska tržnica, TC „Tower Center Rijeka“, Zapadni Trgovački centar, Suvenirnice
Važni telefoni
Jedinstveni broj za hitne službe 112
Policija 192
Vatrogasci 193
Hitna pomoć 194
Saobraćajna služba 0800 51 01
Saobraćajna policija 335 521
Policijska uprava Primorsko-goranska 430 333
Spašavanje na moru 9155
Gorska služba spašavanja - dežurna služba 091 721 0000
Lučka kapetanija 214 031
HAK - Hrvatski auto klub 1987
Saobraćajni centar Rijekaprometa - stanje na cestama u Rijeci 060 10 2102
Veterinarska stanica Rijeka - dežurna služba 091 214 8822