Tetovo

Tetovo  je grad u Republici Makedoniji, u njenom severozapadnom delu. Tetovo je sedište i najveće naselje Pološke oblasti. Tetovo je najveće većinski albansko naselje Republici Makedoniji i neslužbeno je središte albanske zajednice u državi.

Grad Tetovo je smešten u severozapadnom delu Republike Makedonije, na glavnom pravcu koji povezuje glavni grad države, Skoplje, sa Albanijom. Od glavnog grada Skoplja grad je udaljen 43 kilometara zapadno.Jedno je od središta istorijske oblasti Polog. Naselje se smestilo u donjem delu plodnog i gusto naseljenog Pološkog polja. Istočno od naselja se pruža polje, a zapadno se uzdiže Šar-planina. Nadmorska visina grada je približno 470 metara.

Klima u Tetovu je umereno kontinentalna. Kroz Tetovo protiče rečica Tetovska pena, koja se par kilometara istočno uliva u Vardar. Pored toga na području grada postoji i više manjih potoka. Svu vodotoci su u slivu Egejskog mora.

Tetovo je jedan od najstarijih gradova u Makedoniji, koji je tokom istorije bio dodirna tačka različitih kultura u zavisnosti od tradicija društva koja su živela na ovim prostorima. Grad nosi ime mitskog junaka po imenu Teto (Kteto), koji je očistio okolinu od zmija. Neki od brojnih kulturnih spomenika uključuju: Šarenu džamiju, Harabati Babinu tekiju, hamam, Stari most, tetovsku tvrđavu Kale, Lešočki manastir i mnoge druge, koji umnogome doprinose turizmu opštine. Tokom vojnih akcija 2001. godine, Lešočki manastir je bio potpuno razrušen i uništen, a tokom leta 2005. je obnovljen u celosti uz pomoć Evropske Agencije za obnovu i razvoj.

U gradu se nalaze dva univerziteta (Univerzitet Jugoistočne Evrope i Tetovski univerzitet), 89 osnovnih i 5 srednjih škola.

Padova

Padova je treći najveći grad u pokrajini Veneto (nakon Venecije i Verone) i upravno središte istoimenog okruga. Padova ima veoma dobro očuvano staro gradsko jezgro, sa nizom crkava i palata, koje je stoga pod zaštitom UNESKO-a, ali je na turističkom polju ostala donekle u sjenci obližnje, veće i turistički važnije Venecije.

Padova se nalazi u sjeveroistočnom dijelu Italije. Od Rima je udaljena 550 km sjeverno, a od sjedišta pokrajine, Venecije, 40 km zapadno.

Grad je slikovito mjesto sa gustom mrežom ulica koje se arkadama otvaraju u velike gradske trgove sa mnogim mostovima. Glavni gradski trg Prato della Valle je 90,000 m2 prostrani eliptični trg u čijem središtu je vrt sa 78 skulptura slavnih građana Padove.

U Padovi se nalazi i poznata bazilika svetog Antuna (podignuta 1310. godine u slavu Svetog Antuna Padovanskog) izgrađena u obliku latinskog krsta i podijeljena na tri lađe sa širokom i kratkom poprečnom lađom. U ukrašenoj unutrašnjosti bazilike ističe se velika freska Petra Aninjonija koja predstavlja Svetog Antuna na orahu u trenutku propovijedanja.

Ispred bazilike nalazi se fantastična konjanička skulptura mletačkog generala Gatamelate, koju je uradio Donatelo 1453. godine i smatra se prvom bronzanom konjaničkom skulpturom nakon antike.

Na trgu Piazza dei Signori nalazi se više znamenitih građevina: loža Gran Guardia, Kapetanska palata mletačkih upravitelja (Palazzo del Capitanio), Mikelanđelova renesansna katedrala i romanička krstionica.

Padova je takođe poznata po svom Univerzitetu osnovanom 1222. godine, na kojem je 1678. diplomirala prva žena u Evropi, Elena Lukrecija Kornaro Piskopija. U sklopu Univerziteta nalazi se i najstariji botanički vrt u Evropi (otvoren 1545. godine), a od 1997. unešen je na UNESCO-v spisak mjesta svjetske baštine. Osnovan je kao vrt biljaka potrebnih medicinskom fakultetu i još uvijek posjeduje važnu kolekciju rijetkih biljaka.