Halmstad

Halmstad je grad u Švedskoj, u jugozapadnom delu države. Grad je u okviru Halandskog okruga i njegovo je upravno sedište i najveći grad. Halmstad je istovremeno i sedište istoimene opštine.

Halmstad se nalazi u jugozapadnom delu Švedske i Skandinavskog poluostrva. Od glavnog grada države, Stokholma, grad je udalјen 500 km jugozapadno.

Halmstad se smestio na istočnoj obali Kategata, dela Severnog mora. Na datom mestu se u more uliva rečica Rane. Gradsko područje je bregovito, a nadmorska visina se kreće 0-40 m.

Klima u Halmstadu je kontinentalna sa uticajem mora i krajnjih ogranaka Golfske struje. Stoga su zime blaže, a leta svežija u odnosu na datu geografsku širinu.

Halmstad se obrazovao na ušću reke Nisan u Kategat, zaliv Severnog mora.Reka je na tom mestu stvorila dobre uslove za prirodnu luku, što je omogićilo razvoj grada. Reka deli grad na zapadni i istočni deo.

Halmstad se prvi put pominje 1231. godine. 1320. godine započeo je razvoj trgovišta na datom mestu. U ovom razdoblјu grad i okolina su u posedu Danske.

1619. je skoro čitav grad izgoreo, izuzev gradskog dvorca, crkve i nekoliko kamenih kuća.

Posle sporazuma u Roskildeu 1658. godine Švedska dobija područja na današnjem jugu države, pa se Halmstad pripaja Švedskoj.

Posle dva veka tavorenja ponovni zamah Halmstad doživlјava u drugoj polovini 19. veka sa dolaskom industrije i železnice. Ovo blagostanje traje i dan-danas.

Halmstad je danas grad srednje veličine za švedske uslove. Grad ima oko 59.000 stanovnika (podatak iz 2010. g.), a gradsko područje, tj. istoimena opština ima oko 93.000 stanovnika (podatak iz 2012. g.). Poslednjih decenija broj stanovnika u gradu raste.

Do sredine 20. veka Halmstad su naselјavali isklјučivo etnički Šveđani. Međutim, sa jačanjem uselјavanja u Švedsku, stanovništvo grada je postalo šarolikije, ali opet manje nego u slučaju većih gradova u državi.

Danas je Halmstad savremeni grad sa posebno razvijenom industrijom. Poslednje dve decenije posebno se razvijaju trgovina, usluge i turizam.

Kragujevac

Kragujevac je sa 179.417 stanovnika na teritoriji Grada, prema popisu iz 2011, četvrti grad po veličini u Srbiji , i sjedište Šumadijskog okruga, a nalazi se oko 120 kilometara južno od Beograda. Kragujevac je značajan privredni, kulturni, obrazovni i zdravstveni centar Šumadije, Pomoravlja i susjednih regiona.

Do 1990. godine Kragujevac je bio 5. grad po razvijenosti u SFRJ odmah poslije slovenačkih gradova. Početkom 1990.ih godina grad postaje jedan od siromašnijih gradova u Srbiji. Danas je Kragujevac ponovo jedan od najjačih administrativnih, kulturnih, finansijskih, industrijskih i političkih centara u Srbiji.

Zahvaljujući željezničkom i drumskom saobraćaju, Kragujevac je povezan sa Beogradom, Nišom, Kraljevom, Čačkom i drugim gradovima.

Međugradski i gradski prevoz na teritoriji grada Kragujevca trenutno obavljaju dva preduzeća: „Lasta“ iz Beograda i „Vulović-transport“ iz Rekovca. Postoji 24 osnovnih, stalnih linija gradskog prevoza i jedna sezonska koja vodi do Šumaričkog jezera.