Halmstad
Halmstad je grad u Švedskoj, u jugozapadnom delu države. Grad je u okviru Halandskog okruga i njegovo je upravno sedište i najveći grad. Halmstad je istovremeno i sedište istoimene opštine.
Halmstad se nalazi u jugozapadnom delu Švedske i Skandinavskog poluostrva. Od glavnog grada države, Stokholma, grad je udalјen 500 km jugozapadno.
Halmstad se smestio na istočnoj obali Kategata, dela Severnog mora. Na datom mestu se u more uliva rečica Rane. Gradsko područje je bregovito, a nadmorska visina se kreće 0-40 m.
Klima u Halmstadu je kontinentalna sa uticajem mora i krajnjih ogranaka Golfske struje. Stoga su zime blaže, a leta svežija u odnosu na datu geografsku širinu.
Halmstad se obrazovao na ušću reke Nisan u Kategat, zaliv Severnog mora.Reka je na tom mestu stvorila dobre uslove za prirodnu luku, što je omogićilo razvoj grada. Reka deli grad na zapadni i istočni deo.
Halmstad se prvi put pominje 1231. godine. 1320. godine započeo je razvoj trgovišta na datom mestu. U ovom razdoblјu grad i okolina su u posedu Danske.
1619. je skoro čitav grad izgoreo, izuzev gradskog dvorca, crkve i nekoliko kamenih kuća.
Posle sporazuma u Roskildeu 1658. godine Švedska dobija područja na današnjem jugu države, pa se Halmstad pripaja Švedskoj.
Posle dva veka tavorenja ponovni zamah Halmstad doživlјava u drugoj polovini 19. veka sa dolaskom industrije i železnice. Ovo blagostanje traje i dan-danas.
Halmstad je danas grad srednje veličine za švedske uslove. Grad ima oko 59.000 stanovnika (podatak iz 2010. g.), a gradsko područje, tj. istoimena opština ima oko 93.000 stanovnika (podatak iz 2012. g.). Poslednjih decenija broj stanovnika u gradu raste.
Do sredine 20. veka Halmstad su naselјavali isklјučivo etnički Šveđani. Međutim, sa jačanjem uselјavanja u Švedsku, stanovništvo grada je postalo šarolikije, ali opet manje nego u slučaju većih gradova u državi.
Danas je Halmstad savremeni grad sa posebno razvijenom industrijom. Poslednje dve decenije posebno se razvijaju trgovina, usluge i turizam.
Kopenhagen
Kopenhagen ili Kupimore ili Kodanj (danski København) je glavni i najveći grad Danske. Prostire se na površini od 526 km². U gradu živi oko 542 hiljade stanovnika, a na širem području oko 1,2 miliona. Stanovništvo je do pre par decenija bilo isključivo etnički dansko, a danas preko 21% čini stanovništvo rođeno u inostranstvu (7% iz EU i 14% izvan EU).
Kopenhagen se nalazi na najužem moreuzu Oresund, koji odvaja Baltičko i Severno more i predstavlja sponu srednje i severne Evrope (Skandinavije). Zajedno sa švedskim Malmeom čine jednu od najrazvijenijih oblasti u Evropskoj uniji. Kopenhagen je godinama jedan od gradova sa najkvalitetnijim životom a ujedno i jedan od najskupljih svetskih gradova.
Klima u Kopenhagenu je umereno – kontinentalna, sa uticajem Atlantika i Golfske struje. Najniža prosečna temperatura je u februaru , -1°C, a najveća je tokom jula i avgusta, 17°C. Prosečna godišnja temperatura iznosi 8°C.
Nastanak grada - Područje grada bilo je naseljeno još u doba praistorije. Osnivačem grada se smatra Sven Rašljobradi a 1167. godina se smatra godinom osnivanja grada jer uz dotadasnje ribarsko i lučko naselje biva izgradjen zaman, na mestu današnjeg dvorca Kristijanborg. Poveljom episkopa Erlandsena 1245.godine zvanično postaje grad. U 15. veku Kopenhagen postaje prestonica Danske umesto prestonice Roskildea. Tokom drugog svetskog rata, Kopenhagen je razrušen kao i većina drugih gradova ali se vrlo brzo obnavljao.
1961. godine otvorena je prva pešačka ulica na svetu (Stroget) i od tada se radi na brzom razvijanju pešačkih zona.
Od 2000. godine, Kopenhagen je povezan sa švedskih gradom Malmeom preko mosta-tunela Oresund.
Kopenhagen je grad bicikla, gde svi uzrasti voze (od 3 do 103 godine). Postoji i bicikl-taksi (sa dvosedom).
Danski kraljevi se ne krunišu već se aklamiraju, a to je razlog zbog kojeg kraljica ne sedi na prestolu. Na svečanim prijemima ne postoji sto sa brojem 13.
Kalsberg i Tuborg su danska piva a i Lego kockice (prevod: lepo se igraj) su danski proizvod.
Šta posetiti u Kopenhagenu:
1) Muzeji - umetnosti, istorije, skulpture, specijalizovani muzeji (porcelana, erotike, itd.).
2) Staro gradsko jezgro - sa prepoznatljivim „skandinavskim duhom“ (jednostavne fasade u živim bojama, kanali, gotske crkve i sl.). U okviru gradske zone nalazi se i najveća pešačka zona, koja je istovremeno i najstarija, pa predstavlja ponos grada.
3) Dvorci – Amalienborg (zimska rezidencija kraljevske porodice), Rosenborg. Državna skupština (nekadašnji dvor danskih kraljeva) – danas je sedište zakonodavstva i ministarstva spoljnih poslova.
4) Statua Mala sirena – je simbol Kopenhagena inspirisan istoimenom bajkom Andersena i nalazi se na promenadi. Naizgled ne tako inpresivna statua za neke i razočaravajuća, predstavlja sirenu koja tužno čeka svog princa. Lepota same priče je i to što je statua pored simbola grada i simbol velike ljubavi i vere.
5) Okrugli toranj – je glavna turistička znamenitost Kopenhagena. Nalazi se u središtu grada. Zajedno sa tornjem je gradjena i Crkva svete Trojice. To je i najstariji funkcionalni opservatorijum gde su se zvezde gledale jos 1642.godine
6) Zgrada berze – je monumentalna zgrada na obali kanala Fredericsholm. Odlikuje je šiljati vrh spiralnog oblika, sačinjena od četiri upletena zmajeva repa.
7) Jezera, peščane morske plaže i šumoviti parkovi se nalaze samo na nekoliko minuta od centra grada. Istorijski zabavni park Tivoli je danska turistička atrakcija više od 160 godina.