Autobus od GOLUBAC do DONJI MILANOVAC ne prolazi kroz druge gradove ili veća značajna mjesta. Dužina puta je oko 58 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 01 sat i 05 min.

Prtljag se obično plaća po torbi na svim polascima u zavisnosti od prevoznika. Na linijama saobraćaju autobusi visoke i srednje turističke klase dok na kraćim relacijama neki prevoznici organizuju putovanje turističkim kombijima ili malim autobusima.

Red vožnje GOLUBAC - DONJI MILANOVAC postoji za sljedeće dane:

ponedjeljak
utorak
srijeda
četvrtak
petak
subota

Autobuski prevoznici koji saobraćaju na relaciji od GOLUBAC do DONJI MILANOVAC: Arriva Litas - Požarevac.

Golubac

Golubac ili Golubački grad je srednjevjekovna tvrđava koja se nalazi u Nacionalnom parku Đerdap, na desnoj obali Dunava, četiri km nizvodno od današnjeg naselja. Smještena je na visokim liticama, na mjestu na kom se rijeka sužava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru.

Golubac je građen lepezasto i sastoji se od tri dijela: prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada (sa citadelom). Čini ga ukupno deset kula i dvije velike kolske kapije. Kule su kasnije Turci ojačali otvorima za topove i dodavanjem još jedne kule oko 1480. godine. Ispred grada se nalazi prednji zid koji čini spoljni zid šanca, a koji je vjerovatno bio pun vode jer je povezan sa Dunavom koji ga je punio. Grad je teškim lancem povezan sa stenom Babakaj (koja i danas viri iz vode u sred Dunava), tako da je u potpunosti kontrolisao kako drumski, tako i riječni saobraćaj kroz Đerdapsku Klisuru.

Danas je Golubačka tvrđava zapuštena, unutrašnji drveni prilazi kulama su truli i opasni, pa je posmatranje tvrđave bezbjedno samo sa spoljne strane, a ulaz u tvrđavu, iako je moguć penjanjem uz zidine, nije preporučljiv iz bezbjedonosnih razloga. Iako zapušten, Golubac je vrlo posjećen, što zbog činjenice da kroz njega prolazi magistralni put, te i zbog toga što se nalazi blizu Lepenskog Vira, tako da ta dva lokaliteta tvore zajedničku turističku cjelinu. Napori, koje opština Golubac ulaže u ovo utvrđenje su usmereni ka afirmaciji značaja Golubačke tvrđave na turističkoj karti zemlje, pa i Evrope.

Zbog istorijskog značaja i izuzetne arhitektonske vrijednosti, Golubačka tvrđava je proglašena za spomenik od izuzetnog značaja 1979. godine.

Donji Milanovac

Donji Milanovac je gradsko naselje u opštini Majdanpek u Borskom okrugu. Ovo mesto na samoj obali Dunava, neposredno u blizini veoma značajnog arheološkog nalazišta Lepenski Vir je ujedno i centar Nacionalnog parka Đerdap. Donji Milanovac se ranije zvao Poreč, novo ime je dobio po knezu Milanu Obrenoviću, rano umrlom sinu kneza Miloša.

Lepenski Vir je mezolitsko i neolitsko nalazište na desnoj obali Dunava u Đerdapskoj klisuri. Prve arheološke iskopine su urađene 1965. godine. Najznačajnije iskopine urađene su 1967. kada su pronađene mezolitske skulpture. Sa iskopavanjem je završeno 1971. godine kada je nalazište preneseno 29.7 m više da bi se izbeglo potpljavanje lokaliteta.

Buđenje kulture Lepenskog Vira i uspostavljanje njene svojevrsne umetnosti, otpočinje oko 7000. g. stare ere. Tri faktora - izolacija, promena klime i uvećanje lokalne populacije - bili su odlučujući za ovaj preobražaj. Đerdap - ta najveća klisura Evrope - odvajkada je predstavljala svet za sebe, a posebno u ranom holocenu kad su opustela sva okolna ravničarska područja.

Na Lepenskom Viru se u vremenu 6500-4500 godine stare ere, izdvajaju četiri osnovne faze razvoja: Proto-Lepenski Vir, Lepenski Vir I, Lepenski Vir II i Lepenski Vir III. Prve tri faze predstavljaju lovosakupljačke zajednice, dok je u četvrtoj fazi zastupljen period prvih zemljoradnika i stočara (od 5300. do 4500. godine pre nove ere).