Autobus od BAR do VRNJAČKA BANJA prolazi između ostalog i kroz gradove BERANE, KOLAŠIN, MOJKOVAC, NOVI PAZAR, PODGORICA, RAŠKA, ROŽAJE, SUTOMORE (ovisno od rute linije). Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 422 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 09 sati i 15 min.
S obzirom da autobus prelazi preko graničnog prijelaza moguća su i duža zadržavanja u tijeku turističke sezone. Obavezno ponesite identifikacijska dokumenta. Posada autobusa će kreirati spisak imena putnika prilikom prijelaza granice.
Prtljaga se obično plaća po torbi na svim polascima u ovisno od prijevoznika.
Autobusi su uglavnom visoke turističke klase sa klimom, ABS-om, udobnim putničkim sjedištima i sl.
Red vožnje BAR - VRNJAČKA BANJA postoji za sljedeće dane:
ponedjeljak
utorak
četvrtak
subota
Autobuski prijevoznici koji saobraćaju na relaciji od BAR do VRNJAČKA BANJA su:Jadran ekspres Kotor.
Bar
Vrnjačka Banja
Vrnjačka Banja je najveća banja u Srbiji sa 9.900 žitelja, a cijela općina oko 30.000.
Vrnjačka Banja je sjedište općine Vrnjačka Banja. Nalazi se u centralnoj Srbiji u Raškom okrugu. Udaljena je oko 200 km od Beograda, 25 km od Kraljeva i 7 km od Trstenika. Smještena je između planine Goč (1216 m) i Zapadne Morave.
U Vrnjačkoj Banji se nalazi sedam mineralnih izvora. To su: Topla voda, Slatina, Snežnik, Jezero, Borjak, Beli izvor i Vrnjačko vrelo, od kojih se za terapije koriste četiri (Topla voda, Snežnik, Jezero i Slatina ) dok se dvije flaširaju kao stolna mineralna voda (Voda Vrnjci sa izvora Topla voda i Vrnjačko vrelo).
Vrnjačke mineralne vode se primjenjuju kod lječenja:
šećernih bolesti;
stanje poslije preležene zarazne žutice;
hroničnog zapaljenja crijeva i želuca;
bolest žučne kese i žučnih putova;
čira u želucu i dvanaestopalačnom crijevu;
bolest bubrežne karlice, mokraćne bešike i mokračnih puteva i drugih bolesti.
Vrnjačka Banja ima veoma dugu tradiciju lječilišta. Na vrnjačkom toplom mineralnom izvoru u vremenu od II do IV stoljeća Rimljani su izgradili lječilište i oporavilište AQUAE ORCINAE. O tome svjedoče i arheološki nalazi u užem jezgru rimske banje, odnosno, bazena za kupanje, rimskog izvora tople mineralne vode (Fons Romanus) i mnoštvo kovanog novca koji ostavljan u ljekovitom izvoru. Ovdje su na lječenje i oporavak mahom dolazili rimski legionari, kao i romanizovana aristokracija starosjedilaca.
Razvoj moderne Vrnjačke Banje započeo je 1868. godine radom Osnivačkog društva, najstarije turističke organizacije na Balkanu.