Autobus od RAŠKA do VARBERG prolazi između ostalog i kroz gradove BEOGRAD, FALKENBERG, KRAGUJEVAC, KRALJEVO, MALMÖ, MRČAJEVCI, NOVI SAD, POŽAREVAC, SUBOTICA, VELIKA PLANA (ovisno od rute linije). Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 2347 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 01 dan14 sati i 30 min. S obzirom da autobus prelazi preko graničnog prijelaza moguća su i duža zadržavanja u tijeku turističke sezone. Obavezno ponesite identifikacijska dokumenta. Posada autobusa će kreirati spisak imena putnika prilikom prijelaza granice.
Prtljaga se obično plaća po torbi na svim polascima u ovisno od prijevoznika.
Autobusi su uglavnom visoke turističke klase sa klimom, ABS-om, udobnim putničkim sjedištima i sl.
Red vožnje RAŠKA - VARBERG postoji za sljedeće dane:
utorak
petak

Autobuski prijevoznici koji saobraćaju na relaciji od RAŠKA do VARBERG su:BENKO TOURS 92.

Raška

Opština Raška se nalazi u jugozapadnom delu Srbije, na 43º18´ geografske širine i 20º32´ geografske dužine, na ušću reke Raške u Ibar, u središnjem delu Ibarske doline, na zapadnim padinama Kopaonika i istočnim padinama Golije.

Prostire se na 670 km², gde živi oko 25 000 stanovnika.

Centar opštine je gradsko naselјe Raška, a u sklopu opštine su još dva gradska naselјa: Balјevac i Jošanička Banja.

U relјefu opštine Raška jasno su izražene tri morfološke celine: zona kotlinskog dna, kotlinski obod i planinska zona.

Raščansko područje je izrazito planinsko, jer se 88 % teritorije nalazi iznad 500 m nadmorske visine. U ovom području nalazi se Kopaonik (Pančićev vrh 2017 m), kao i planina Golija (Jankov kamen 1833 m). U relјefu opštine Raška posebno se ističu rečne doline koje duboko ulaze u brdovite predele planinskih ogranaka Kopaonika, Golije i Rogozne.

Na istorijskoj karti oblast Raška označena je kao Dardanija i u vreme rimske kolonizacije Ibarske doline glavni grad bio je Municipium Dardanorum (Sočanica). Od XII veka biografi Stefana Nemanje ovo područje nazivaju Ibar, a Vizantijski istoričari već od XII veka nazivaju Ibar i širu oblast Raške po najistočnijem gradu nemanjićke države, a Raška je bila prva nemanjićka (srpska) samostalna država.

Rezultati arheoloških istraživanja na više lokaliteta na teritoriji opštine Raška (Dobrnjac, Nebeske stolice) pokazuju da je ovo područje bilo nastanjeno još u dalekoj prošlosti.

Raška je bila centar kulture i državnosti srpstva, a kroz prostor gde se danas prostire opština Raška prolazili su svi značajni trgovački putevi. Svedoci tog vremena su gradovi čiji se ostaci nalaze duž takozvanog rimskog puta i to Zvečan, Goleč, Brvenik, Maglič, Janok. U prvoj srpskoj državi osnovana je i prva škola na Nemanjinom dvoru, kolevka srpske pismenosti i duhovnosti, u kojoj su obrazovani naši prvi prosvetitelјi i književnici Sveti Sava i Stefan Prvovenčani.

Dolaskom Turaka, sedište trgovine, a samim tim i celog kraja se izmešta prema Novom Pazaru, sve do 1833. godine kada se Ibarska dolina svojim južnim i srednjim delom odvojila od Osmanlijskog carstva. Tada se javila potreba da se na mestu Raški Ibar, gde se nalazila i granica, osnuje varošica Raška.

 

Raška kao naselјe prvi put se pominje 1835. godine, a varoš Raška proglašena je na sednici državnog sovjeta Kneževine Srbije 6. septembra 1845. godine, na predlog političara i državnika Ilije Garašanin. Knez Aleksandar Karađorđević, svojim rešenjem od 17. septembra 1845. godine proglasio je osnivanje Raške.

Prvi urbanistički plan Raške potiče još iz 1844. godine, koji je uradio Nikola Alković, što se smatra jednim od najstarijih urbanističkih planova.

Ratovi od 1912. do 1918. godine nisu mimoišli ni Rašku. Razvoj u posleratnom periodu tekao je usporeno. U jednom periodu, tokom Prvog svetskog rata, od 31. oktobra do 15. novembra 1915. godine, Raška je na neki način bila prestonica Srbije jer su u njoj odsedali kralј i tadašnja srpska vlada. Raška je oslobođena 27. novembra 1944. godine.

Današnja opština Raška, kao osobena funkcionalno-prostorna celina, formirana je 1960. godine.

Varberg

Varberg (švedski- Varberg) je grad na jugozapadu Švedske u Grofoviji Halland, gdje je jedan od većih urbanih centara. Varberg je istovremeno i sjedište istoimene općine.

Varberg se nalazi u jugozapadnom dijelu Švedske i Skandinavskog poluotoka. Od glavnog grada države, Štokholma, grad je udaljen 490 km jugozapadno.

Varberg se smjestio na istočnoj obali Kattegata, dijela Sjevernog mora. Gradsko područje je brdovito, a nadmorska visina se kreće 0-30 m.

Varberg se formirao na istočnoj obali Kattegata, zaliva Sjevernog mora. Obala u ovom dijelu je pjeskovita, što pogoduje razvoju turizma.

Varberg se prvi put pominje 1280. godine. Tijekom prvih stoljeća nastanka naselje je više puta seljeno. U ovom razdoblju grad i okolina su u posjedu Danske.

Poslije sporazuma u Roskildeu 1658. godine Švedska dobija područja na današnjem jugu države, pa se Varberg pripaja Švedskoj.

Poslije dva stoljeća stagnacije, ponovni zamah Varberg doživljava u drugoj polovici 19. stoljeća sa dolaskom industrije i željeznice.

Varberg je danas grad srednje veličine za švedske uvjete. Grad ima oko 28.000 stanovnika (podatak iz 2010. g.), a gradsko područje, tj. istoimena općina ima oko 59.000 stanovnika (podatak iz 2012. g.). Posljednjih desetljeća broj stanovnika u gradu raste.

Danas je Varberg suvremeni grad sa razvijenom industrijom. Posljednja dva desetljeća iznimno se razvijaju trgovina, usluge i turizam.

Glavne znamenitosti Varberga su očuvano staro gradsko jezgro i Barberška tvrđava.