Autobus od NIŠ do VRNJAČKA BANJA ne prolazi kroz druge gradove ili veća značajna mjesta. Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 132 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 02 sata i 15 min.
Prtljaga se obično plaća po torbi na svim polascima u ovisno od prijevoznika.
Na linijama saobraćaju autobusi visoke i srednje turističke klase dok na kraćim relacijama neki prijevoznici organizuju putovanje turističkim kombijima ili malim autobusima.
Red vožnje NIŠ - VRNJAČKA BANJA postoji za sljedeće dane:
utorak
četvrtak
petak
nedjelja
Autobuski prijevoznici koji saobraćaju na relaciji od NIŠ do VRNJAČKA BANJA su:Jadran ekspres Kotor.
Niš
Niš je treći po redu najveći gradu u Srbiji i administrativni centar Nišavskog okruga u jugoistočnoj Srbiji. Aerodrom Konstanin Veliki se nalazi 4km severozapadno od centra grada. Najveće turističke atrakcije u Nišu su: Niška tvrđava, arheološko nalazište iz Rimskog perioda “Medijana” i Ćele-kula. Niš je poznat po svom bogatom kulturnom nasleđu i istoriji.
Glavna autobuska stanica Niš se nalazi u ulici Bulevar 12.februara, u blizini zelene pijace i Niške tvrđave. Od centra Niša je udaljena oko 10 minuta hoda. Autobuska stanica spada u 2. kategoriju stanica. Poseduje brojne sadržaje: kiosk, telefonsku govornicu, bankomat, restorane, kafee, menjačnicu, toalet i garderobu. Ima 18 natkrivenih perona. U blizini autobuske stanice se nalaze hoteli "Grand hotel Niš", "The Regent Club", "SOLE" i hosteli "Sweet", "Happy" i "Sponsor".
S obzirom da autobuski prevoznik “Niš-ekspres“ upravlja autobuskom stanicom, na biletarnicama autobuske stanice se mogu kupiti samo karte za polaske ovog prevoznika. Autobuske karte za polaske drugih prevoznika se kupuju u njihovim predstavništvima, koja se nalaze u neposrednoj blizini autobuske stanice Niš.
Cena stanične usluge nije jedinstvena jer zavisi od destinacije, odnosno od planirane pređene kilometraže.
Neposredno pored međumesne autobuske stanice prolaze gradske linije 3, 9, 12, i 34 (kružna linija). Linijom 34 može stići do Glavne železničke stanice (smer A) i odnosno do aerodroma (smer B). Do centra Niša se može stići linijom 3.
Važne informacije
Autobuska stanica Niš
Adresa: Bulevar 12. Februar. bb
Broj telefona za informacije: +381 (0)18 255 177, +381 (0)18 255 666
e-mail: marketing@nis-ekspres
web sajt: www.nis-ekspres.rs
Gradski prevoz
- Linija 3: Naselje Ratko Jović—Brzi Brod (Prevoznik „Niš Ekspres")
- Linija 9: Mokranjčeva—Naselje Branko Bjegović (Prevoznik „Niš Ekspres")
- Linija 12: Njegoševa—Donji Komren (Prevoznik „Aerodrom Konstantin veliki")
- Linija 34 (kružna):Aerodrom—Autobuska stanica—Železnička stanica (Prevoznik „Aerodrom Konstantin veliki")
Taxi službe
Banker Taxi | Naissus Taxi | Fortuna Taxi | Mega Taxi; |
9707 | 22 99 99 | 9706 | 9701 |
Bingo Taxi | Euro Taxi | Delta Taxi | Boom Taxi |
9704 | 9702 | 222 999 | 9715 |
Vrnjačka Banja
Vrnjačka Banja je najveća banja u Srbiji sa 9.900 žitelja, a cijela općina oko 30.000.
Vrnjačka Banja je sjedište općine Vrnjačka Banja. Nalazi se u centralnoj Srbiji u Raškom okrugu. Udaljena je oko 200 km od Beograda, 25 km od Kraljeva i 7 km od Trstenika. Smještena je između planine Goč (1216 m) i Zapadne Morave.
U Vrnjačkoj Banji se nalazi sedam mineralnih izvora. To su: Topla voda, Slatina, Snežnik, Jezero, Borjak, Beli izvor i Vrnjačko vrelo, od kojih se za terapije koriste četiri (Topla voda, Snežnik, Jezero i Slatina ) dok se dvije flaširaju kao stolna mineralna voda (Voda Vrnjci sa izvora Topla voda i Vrnjačko vrelo).
Vrnjačke mineralne vode se primjenjuju kod lječenja:
šećernih bolesti;
stanje poslije preležene zarazne žutice;
hroničnog zapaljenja crijeva i želuca;
bolest žučne kese i žučnih putova;
čira u želucu i dvanaestopalačnom crijevu;
bolest bubrežne karlice, mokraćne bešike i mokračnih puteva i drugih bolesti.
Vrnjačka Banja ima veoma dugu tradiciju lječilišta. Na vrnjačkom toplom mineralnom izvoru u vremenu od II do IV stoljeća Rimljani su izgradili lječilište i oporavilište AQUAE ORCINAE. O tome svjedoče i arheološki nalazi u užem jezgru rimske banje, odnosno, bazena za kupanje, rimskog izvora tople mineralne vode (Fons Romanus) i mnoštvo kovanog novca koji ostavljan u ljekovitom izvoru. Ovdje su na lječenje i oporavak mahom dolazili rimski legionari, kao i romanizovana aristokracija starosjedilaca.
Razvoj moderne Vrnjačke Banje započeo je 1868. godine radom Osnivačkog društva, najstarije turističke organizacije na Balkanu.