Autobus od OSIJEK do ZAGREB prolazi između ostalog i kroz gradove ĐAKOVO, KUTINA, NOVA GRADIŠKA, SLAVONSKI BROD (ovisno od rute linije).Prvi autobus kreće u 11:45, dok posljednji polazak možete uhvatiti u 21:00. Dužina puta je oko 295 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 04 sata i 55 min.
Prtljaga se obično plaća po torbi na svim polascima u ovisno od prijevoznika.
Autobusi su uglavnom visoke turističke klase sa klimom, ABS-om, udobnim putničkim sjedištima i sl.
Red vožnje OSIJEK - ZAGREB postoji za sljedeće dane:
ponedjeljak
utorak
srijeda
četvrtak
petak
subota
nedjelja
Autobuski prijevoznici koji saobraćaju na relaciji od OSIJEK do ZAGREB su:PANTURIST D.D. Osijek, ČRNJA TOURS d.o.o. Rovinj.
Osijek
Osijek grad u Hrvatskoj, koji je dobio ime po nazivu „oseka“, mjestu gdje je riječni vodostaj niži i pogodniji za razvoj grada. U Osijeku danas živi oko 100.000 žitelja, smješten u podunavskoj ravnici na desnoj obali rijeke Drave, 22km od ušća u Dunav. Kao najveći grad u istočnoj Hrvatskoj predstavlja njegov finansijski, upravni i gospodarski centar.
Osijek ima kontinentalnu klimu gdje su zime duge i hladne a, ljeta topla. Prosječna temeratura je 11°C.
Grad sa bogatom povijesnom i kulturnom baštinom je i najzeleniji grad u Hrvatskoj. Sa svojih 17 parkova, plijeni ljepotom. Osječka Tvrđa, izgrađena početkom XVIII stoljeća u baroknom stilu, šetalište uz rijeku Dravu,koje se nalazi gotovo u samom gradu proglašeno je za najljepše šetalište u Hrvatskoj.
Osjek je u XIX stoljeću doživio kulturni i ekonomski procvat. Izgrađena je zgrada Hrvatskog narodnog kazališta i niz drugih kulturnih ustanova. Bio je prvi grad u Hrvatskoj čijim se ulicama kretao tramvaj. Uz Zagreb je i danas jedini grad na čijim ulicama možete vidjeti električno vozilo.
Crkva Svetog Petra i Pavla je raskošna građevina. Njen toranj je visok 90 metara. Sagrađena je koncem XIX stoljeća.
Preko puta crkve nalazi se Županijska ulica, kojom dominiraju dvije značajne zgrade.Zgrada narodnog kazališta sa dugom i bogatom tradicijom. Izgrađena1866. godine u venecijanskom stilu gdje je prva kazališna sezona počela je 1907. godine. I zgrada Županijskog sabora, najveća klasistička zgrada rađena prema nacrtu arhiktekte Hilda.
Trg Ante Starčevića, središnji gradski trg kog krasi fontana, svečano je otvoren 2005. godine.
Osijek je centar putovanja regijom srednjeg podunavlja. Novi autobusni kolodvor Osijek smješten u ulici Bartola Kašića br.70 svečano otvoren 2011. godine, moderno je opremljen i lijepo organiziran. Autobusom iz Osijeka do Beograda ili iz Osijeka do Novog Sada, je najbolji način da uz udobnu vožnju uživate razgledajući okolinu.
Zagreb
Autobusni kolodvor Zagreb (pogledajte kratak opis grada Zagreba) predstavlja najveći, najprometniji i najmodernije opremljeni kolodvor u Hrvatskoj, povezujući Glavni grad kako sa ostalim djelovima Hrvatske tako i sa većinom ostalih europskih metropola. Lociran je uz Aveniju Marina Držića, u blizini središnjeg trga i velikih prometnica i sadrži nekoliko parkirališta.Osnovan je 1961. godine, dok je postojeća kolodvorska zgrada izgrađena 1987. godine.
Kolodvor nudi putnicima i ostalim korisnicima velik broj usluga kao i mnogobrojna mjesta za odmor, kupovinu i zabavu.
Prostor unutar kolodvora obiluje različitim sadržajima koji su neophodni kako bi putovanje bilo što ugodnije:
- nekoliko manjih kioska, suvenirnica i prodavaonica (Tobacco shop, Tisak Media, Kraš, Konzum itd.),
- pekara “ Dubravica”,
- dežurna ljekarna “Farmacia”
- Hrvatska poštanska banka i bankomati
- Hrvatska pošta
- Hrvatska lutrija
- klubovi “Admiral” i “Automat” (00-24) klub
- aparati s raznim grickalicama, toplim i hladnim napitcima kao i odskora sa voćem
Na prvom katu nalazi se Turistički informativni centar gdje su dostupne sve potrebne informacije o gradu kao i razni promotivni materijali. Radno vrijeme centra je od 09-21 čas, dok vikendom i praznikom od 10-17 časova.
Osim informacija o redu vožnje sa Zagrebačkog kolodvora, Informativna služba Autobusnog kolodvora pruža i informacije o polascima i dolascima autobusa iz ostalih gradova Hrvatske i Europe. Osim unutar same kolodvorske zgrade, kupovina putne karte može se ostvariti i putem interneta ili se naručiti telefonskim putem, nakon čega se po zahtjevu dostavlja na kućnu adresu. Usluga telefonske rezervacije karte iznosi 12kn sa PDV-om.
U zgradi autobusnog kolodvora također se nalazi zahod i garderoba. Garderoba je smještena kod dolaznog perona br. 106 i njeno radno vrijeme je od 00-24 časa. Unutar njenih prostorija nalazi se Cargo servis za prijem i otpremu pošiljki.
Pohrana i čuvanje prtljage iznosi 5,00 kn po satu i po komadu za prvih četiri sata, dok 2,50 kn za svaki sljedeći sat. Za vangabaritnu i osjetljivu prtljagu ( putne torbe teže od 40 kg, radio i TV aparati, bicikli itd.) iznosi 10,00 kn po satu i komadu.
Putnicima je dostupno čak pet tramvajskih linija dnevnog prijevoza koje povezuju Autobusni kolodvor s gotovo svim dijelovima grada.:
Također, u blizini kolodvora dostupan je i tramvajski saobraćaj, zahvaljujući kojem se do Glavnog željezničkog kolodvora može stići za pet, dok do Trga Bana Jelačića za deset minuta.
Zračnu luku Zagreb sa zagrebačkim autobusnim kolodvorom povezuju autobusi Pleso prijevoza čiji su uredi i stajališta locirani u prizemlju zgrade Autobusnog kolodvora Zagreb, kod parkirališta za automobile.
Informacije i rezervacije autobusnih karata za pozive iz Hrvatske : 060 313 333
Informacije i rezervacije autobusnih karata za pozive iz inozemstva: +385 1 6112 789
Email : promet@akz.hr
Adresa autobusnog kolodvora:
ZAGREBAČKI HOLDING d.o.o Podružnica Autobusni kolodvor Zagreb
Avenija Marina Držića 4 10000 Zagreb
Tel: +385 1 6008 600 ; Fax: +385 1 6008 616