Kruševac

Kruševac je grad u središnjem dijelu Srbije i centar Rasinskog okruga, i nalazi se u dolini Zapadnog Pomoravlja, na rijeci Rasini. Danas ima preko 75 hiljada stanovnika na teritoriji grada i oko 140 hiljada stanovnika na teritoriji opštine. Grad je podigao knez Lazar 1371. godine. Prvi put se pominje 1387. godine, u povelji kojom knez Lazar potvrđuje ranije trgovačke privilegije Dubrovčanima. Posle Kosovske bitke, Kruševac je postao prestonica vazalne Srbije kojom je vladala kneginja Milica, a kasnije njen i Lazarev sin, despot Stefan, koji je kasnije prestonicu preselio u Beograd. Kruševac je konačno oslobođen od Turaka 1833. godine. Nakon oslobođenja, grad se ubrzano razvija i napreduje i postaje jedan od većih regionalnih centara tadašnje Srbije. 

Kruševac je nekada bio jak privredni centar sa posebno razvijenom metalo - prerađivačkom („14. oktobar“) i hemijskom industrijom (HI „Župa“, „Merima“, „Rubin“). Posle privatizacije velikih društvenih kolektiva, u gradu ima i preko 1500 privatnih preduzeća i preko 3500 samostalnih radnji različitih djelatnosti.

Kruševac i njegova okolina predstavlja jedan od krajeva Srbije koji posjeduje velike turističke potencijale. Prepoznatljiv je po svojoj slavnoj istoriji i bogatoj tradiciji. Obiluje brojnim kulturno-istorijskim znamenitostima i prirodnom lepotom.

Oko 35% ukupne površine Grada je pod šumama. Najveći kompleks šuma je rasprostranjen na Jastrepcu, najšumovitijoj planini na Balkanu.  Teritorija Grada Kruševca je takođe poznata po značajnim izvorištima mineralnih i geotermalnih voda (Bela Voda, Ribarska Banja, Lomnica, Žabare, Čitluk). 

Zabavni park Šarengrad je zabava za cijelu porodicu. Multifunkcionalni kompleks na atraktivnoj lokaciji u gradu sa površinom od 1,5 ha. Pored replika dinosaurusa, park sadrži moderan dječiji mobilijar, mini avantura park, teren za mini golf i šah, suvenirnicu i restoran, a u zimskim mjesecima klizalište. Prostor dodatno oplemenjuju vodene površine sa fontanama i mostićima, kao i zip lajn za najmlađe.

Ribarska Banja je jedna od najljekovitijih banja u Srbiji. Ubraja se u najstarije banje na prostoru jugoistočnog Balkana i spada među šest prvih srpskih banja. Obnovljena je još 1833. godine, u vrijeme vladavine kneza Miloša. 

Noćni provod

Hunting club, Caffe bar Studio, Caffe Dijamant, M caffe, Kruška pab

Restorani

Bagdala, Čarapanska meana, Palas, Olive Tree Restoran, Etno kuća

Konobe

Jazz Club, ZOI, Caffe Crash, Kumo barcaffe, Macchiato

Manifestacije

Novogodišnja čarolija, Međunarodni festival turističkih pubikacija „Kofer slova“, Sajam seoskog turizma, zdrave hrane i narodnog stvaralaštva, Međunarodni festival balona “Kruševac kroz oblake”

Smještaj

Popularni hoteli i moteli

Apartman Breza, ZVEZDA LUX, Garni Hotel City, Saradis, Biser, Ellite

Šoping

TC BIG Kruševac, TC Tržni Park, Roda centar Kruševac, Tc Fontana ️

Važni telefoni

Hitna pomoć 194

Policija 192

Vatrogasna služba 193

Turistička organizacija 037-440-332

Autobuska stanica 037-421-555

 

Bischofshofen

Bišofshofen je grad na severu Austrije od 10.315 stanovnika, koji  se administrativno  nalazi  u Okrugu Sankt Johan u Pongau.

Bišofshofen je važno železničko čvorište na severu Savezne zemlje Salzburg. Grad leži na padinama masiva Hohkenig u dolini reke Salzah, 50 km južno od Salzburga.

Najstarija ljudska staništa pronađena su na planini Getšenberg, a nalazi o proizvodnji bakra na prostorima današnjeg Bišofshofena potiču iz druge polovine 4. veka pne., iako se on kopao još od 17. veka pne. na planinama Buhberg i Miterberg.

Kult sv. Maksimilijana bio je verovatno raširen još od davnih vremena, tako da je samostan sv Maksimilijana osnovao Rupert od Salzburga oko 711./712.  On je uništen 820. ali je obnovljen 822.

Bišofshofen je prvi put dokumentovan oko 700. pod imenom Pongo, a pod imenom Bišofshofen tek 1217.  Ekonomski uzlet grada započeo je 1829. kad je obnovljeno kopanje bakra i kad je do njega stigla železnica - 1875.

Bišofshofen je status grada stekao tek 2000.

Najveće zanmenitosti grada su romaničko-gotička parohijska crkva (14. - 15. vek) s freskama koje datiraju s početka 16. veka. Gotička crkva sv.Marije iz 1457., podignuta na romaničkim temeljima iz 11. veka, sa freskama oslikanim oko 1420., romanička crkva sv. Georga sa freskama iz oko 1230. i romanički toranj koji je tokom 13. veka bio rezidencija biskupa od Čajmsija.

Za ekonomiju grada najznačajnija je metalo-prerađivačka industrija , proizvodnja građevinskih mašina, livenje metala, proizvodnja cisterni, proizvodnja izolacionog stakla uz drvopretrađivačku industriju uglavnom kod Miterbergitena.

Pored grada je 1984. podignuta hidroelektrana snage 16 MW.

Bišofshofen je i turistički centar, pored grada nalazi se špilja - Ajskoghele, a tu se održava i finalno takmičenje u skijaškim skokovima u poznatoj Novogodišnjoj turneji.