Autobus od MALMÖ do RAŠKA ne prolazi kroz druge gradove ili veća značajna mjesta. Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 2153 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 01 dan08 sati i 00 min. S obzirom da autobus prelazi preko graničnog prelaza moguća su i duža zadržavanja u periodu turističke sezone. Obavezno ponesite identifikaciona dokumenta. Posada autobusa će kreirati spisak imena putnika prije prelaska granice.
Prtljag se obično plaća po torbi na svim polascima u zavisnosti od prevoznika.
Autobusi su uglavnom visoke turističke klase sa klimom, ABS-om, udobnim putničkim sjedištima i sl.
Red vožnje MALMÖ - RAŠKA postoji za sljedeće dane:
ponedjeljak
utorak
petak
subota

Autobuski prevoznici koji saobraćaju na relaciji od MALMÖ do RAŠKA :Lasta Beograd.

Malme

Malme je treći po veličini grad u Švedskoj. Nalazi se na krajnjem jugu države, na obali moreuza Eresunda, prostire se na površini od 335, 14 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 287 000 stanovnika. Malme je veoma razvijen grad, i popularna turistička destinacija.

Smatra se da je Malme osnovan u XIII veku a najstariji sačuvani zapisi o statusu grada datiraju iz 1353. kada je grad bio pod vlašću Danske države. Malme je vekovima bio drugi po veličini grad te zemlje, dok nije postao deo Švedske Roskildskim mirom 1658. godine.

Malme se počinje jače razvijati krajem 18. veka kad se gradi moderna luka. Sredinom 19. veka se gradi železnica i počinje razvijati industrija, te grad brzo raste i postaje najvažniji centar južne Švedske. Početkom 20. vka grad i dalje brzo raste i ima jedno od najvećih brodogradilišta na svetu. Krajem 20. veka grad počinje gubiti stanovništvo zbog blagog privrednog stagniranja. 1992. je u gradu održano takmičenje za Pesmu Evrovizije. 2000. je sagrađen most preko Eresunda koji je grad povezao s Kopenhagenom. 

Malme je grad kulture i nezaboravne zabave. Ovo je grad ispunjen borjnim kulturno – istorijskim znemenitostima, ali i restoranima sa najukusnijom švedskom i internacionalnomkuhinjom, kafićima za opuštanje od dugih šetnji, i noćnim klubovima u kojima provod traje do ranih jutarnjih sati. Malme je savršena destinacija za sjajno uživanje, i stoga se preporučuje za sve koji žele da dožive predivno putovanje.

Šta posetiti u Malmeu?

  1. Stortorget je trg , i jedna od omiljenih atrakcija za sve turiste. Gradski centar okružen je starim gradom, a ovde se može videti statua kralja Karla X. Izgrađen je 1536. godine, i uskoro je postao najveći gradski trg u Skandinaviji.
  2. Lila Torg je mesto zabave. Ovo je centar noćnog života u Malmeu, a takođe je ispunjen sa velikim brojem restorana. Lila torg je okružen građevinama iz perioda od 1600 – 1800. godine, a tu se nalaze i razne prodavnice sa zanatskim proizvodima i hranom.
  3. Sankt Petrikyrkan ( Crkva Svetog Petra ) je gotička crkva iz četrnaestog veka, i najstarija je zgrada u Malmeu.
  4. Malmohus Slott je bio dvorac danskog kralja Kristijana III, i ovo je jedan od najočuvanijih renesansnih dvoraca u Skandinaviji. Izgrađen je između 1536. i 1542. godine. Danas se u njemu nalazi nekoliko muzeja, od kojih se posebno ističu Pomorski muzej i Muzej umetnosti.
  5. Opera je jedna od najvećih operskih kuća u Skandinaviji. Zgrada u kojoj se nalaze opera i muzički teatar izgrađena je u periodu od 1933. do 1944. godine. Dvorana ima oblik amfiteatra, a jedna od atrakcija jesu čuvene mermerne stepenice.
  6. Folkets park je poznati zabavni park, koji od aprila do septembra nudi nezaboravno uživanje za celu porodicu.
  7. Turning Torso je toranj izgrađen 2005. godine, i najviša je građevina u Skandinaviji. Sa tornja se pruža veličanstven pogled, a vidljiv je čak i gavni grad Danske, Kopenhagen.

Raška

Opština Raška se nalazi u jugozapadnom delu Srbije, na 43º18´ geografske širine i 20º32´ geografske dužine, na ušću reke Raške u Ibar, u središnjem delu Ibarske doline, na zapadnim padinama Kopaonika i istočnim padinama Golije.

Prostire se na 670 km², gde živi oko 25 000 stanovnika.

Centar opštine je gradsko naselјe Raška, a u sklopu opštine su još dva gradska naselјa: Balјevac i Jošanička Banja.

U relјefu opštine Raška jasno su izražene tri morfološke celine: zona kotlinskog dna, kotlinski obod i planinska zona.

Raščansko područje je izrazito planinsko, jer se 88 % teritorije nalazi iznad 500 m nadmorske visine. U ovom području nalazi se Kopaonik (Pančićev vrh 2017 m), kao i planina Golija (Jankov kamen 1833 m). U relјefu opštine Raška posebno se ističu rečne doline koje duboko ulaze u brdovite predele planinskih ogranaka Kopaonika, Golije i Rogozne.

Na istorijskoj karti oblast Raška označena je kao Dardanija i u vreme rimske kolonizacije Ibarske doline glavni grad bio je Municipium Dardanorum (Sočanica). Od XII veka biografi Stefana Nemanje ovo područje nazivaju Ibar, a Vizantijski istoričari već od XII veka nazivaju Ibar i širu oblast Raške po najistočnijem gradu nemanjićke države, a Raška je bila prva nemanjićka (srpska) samostalna država.

Rezultati arheoloških istraživanja na više lokaliteta na teritoriji opštine Raška (Dobrnjac, Nebeske stolice) pokazuju da je ovo područje bilo nastanjeno još u dalekoj prošlosti.

Raška je bila centar kulture i državnosti srpstva, a kroz prostor gde se danas prostire opština Raška prolazili su svi značajni trgovački putevi. Svedoci tog vremena su gradovi čiji se ostaci nalaze duž takozvanog rimskog puta i to Zvečan, Goleč, Brvenik, Maglič, Janok. U prvoj srpskoj državi osnovana je i prva škola na Nemanjinom dvoru, kolevka srpske pismenosti i duhovnosti, u kojoj su obrazovani naši prvi prosvetitelјi i književnici Sveti Sava i Stefan Prvovenčani.

Dolaskom Turaka, sedište trgovine, a samim tim i celog kraja se izmešta prema Novom Pazaru, sve do 1833. godine kada se Ibarska dolina svojim južnim i srednjim delom odvojila od Osmanlijskog carstva. Tada se javila potreba da se na mestu Raški Ibar, gde se nalazila i granica, osnuje varošica Raška.

 Raška kao naselјe prvi put se pominje 1835. godine, a varoš Raška proglašena je na sednici državnog sovjeta Kneževine Srbije 6. septembra 1845. godine, na predlog političara i državnika Ilije Garašanin. Knez Aleksandar Karađorđević, svojim rešenjem od 17. septembra 1845. godine proglasio je osnivanje Raške.

Prvi urbanistički plan Raške potiče još iz 1844. godine, koji je uradio Nikola Alković, što se smatra jednim od najstarijih urbanističkih planova.

Ratovi od 1912. do 1918. godine nisu mimoišli ni Rašku. Razvoj u posleratnom periodu tekao je usporeno. U jednom periodu, tokom Prvog svetskog rata, od 31. oktobra do 15. novembra 1915. godine, Raška je na neki način bila prestonica Srbije jer su u njoj odsedali kralј i tadašnja srpska vlada. Raška je oslobođena 27. novembra 1944. godine.

 Današnja opština Raška, kao osobena funkcionalno-prostorna celina, formirana je 1960. godine.