Alexa Certify

blog

POSTOJNSKA JAMA – DOŽIVLJAJ ZA CIJELU PORODICU

POSTOJNSKA JAMA – DOŽIVLJAJ ZA CIJELU PORODICU

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/postojnska-jama-dozivljaj-za-cijelu-porodicu-113170-750x250.jpg

Turističke destinacije Komentara: 0 starstarstar Oct 10, 2024

Ukoliko želite da svoj turistički dnevnik obilježite nečim novim i sasvim neobičnim, a što će Vam dugo ostati u sjećanju, preporučujemo Vam da otkrijete Postojnsku jamu.

Na samo pedesetak kilometara od slovenačke prijestonice Ljubljane nalazi se jedna od najljepših i najposjećenijih prirodnih atrakcija u Sloveniji, a možda i u čitavoj Evropi. Postojnska jama nije obična pećina. Ona je zaista nevjerovatno čudo prirode koje je rijeka Pivka kap po kap klesala i oblikovala u dugom vremenskom periodu. Čim dublje zađete u jamu, imate osećaj kao da ste kročili u neki drugi svijet, u kome se uzdižu planine, žubore rijeke i otvaraju ogromne akustične dvorane.

Smatra se da je Postojnska jama bila poznata još u srednjem vijeku. O tome svjedoči „Rov starih potpisa“, sa najstarijim potpisom iz 13. vijeka. Godine 1818. slučajno su otkriveni unutrašnji dijelovi pećine, u toku priprema za posjetu cara Franca I. Do danas je otkriveno oko 20 kilometara kanala pećinskog sistema Postojnske jame.

Krajem 19. veka, u jamu su ugrađene željezničke šine, i bile su prve takve vrste u svijetu, a dotadašnje osvjetljenje bakljama, svijećama i petrolejkama je zamijenjeno električnim osvjetljenjem, koje obasjava hladne kamene zidove, praveći fantastične igre boja i sjenki.

Turisti sada mogu da obiđu oko 5 kilometara jame koja je ukupno dugačka preko 20 kilometara — prvih 3 kilometra se ide vozićem, a onda se nastavlja pješke, da bi se na kraju se opet vozićem vratili do ulaza u pećinu. Zahvaljujući voziću, poseta jami je dostupna i ljudima sa malom djecom, a i lakšim invalidima. S obzirom da je temperatura u jami čitave godine oko 10 stepeni, za obilazak je neophodno pripremiti topliju odjeću.

Simbol pećine je veličanstveni stalagmit „Dijamant“ koji je poseban kako po svojoj veličini tako i po blještavoj bjelini kojom „obasjava“ čitavu dvoranu. Bajkovitom utisku na putu doprinose i predivni lusteri od muranskog stakla koji vise sa plafona Plesne dvorane.

Najpoznatiji stanovnik ove nadaleko čuvene pećine je 20-tak centimetara dugačka čovječja ribica (Proteus anguinus). Čovječja ribica je endem dinarskog krša što znači da se može naći na samo na ovom mjestu, u Postojnskoj jami. Koža im je blijeda s ružičastom nijansom (slično boji ljudskog tijela, po čemu su i dobile ime). Iako odrasle životinje nemaju oči, receptorima u koži „vide“ i vrlo dobro osjećaju svoj plijen, a koža im je vrlo osjetljiva na svjetlost. Smatra se da žive i do 100 godina.

Postojnska jama otvorena je svakog dana u godini. Razgledanje, koje uključuje vožnju vozićem i šetnju u pratnji vodiča, traje oko 90 minuta.

Ova veličanstvena pećina je na neki način simbol Slovenije — skoro 40 miliona ljudi je do sada posjetilo, a sudeći po popularnosti ove ture, interesovanje za Postojnsku jamu će još dugo trajati.

Izvor fotografija: zvanicna instagram stranica 

 

Vožnja od Ljubljane do Postojne traje manje od sat vremena.

Busticket4.me je agencija čija je osnovna djelatnost prodaja autobuska karta online, i nudimo Vam direktne polaske za Ljubljanu:

 

Beograd- Ljubljana

 

Sarajevo – Ljubljana

Zvornik - Ljubljana

Zenica – Ljubljana

Bijeljina- Ljubljana

 

Komentari

Za ovaj blog nema komentara.

Napišite komentar

NAJČITANIJE

KATEGORIJE

ARHIVA