Карлсруе
Карлсрухе је са око 296.000 становника (2012) по величини други град савезне покрајине Баден-Њüрттемберг, седиште је окружне управе Карлсрухе те управе регије Миттлерер Оберрхеин (Средња горња долина Рајне). На западу граничи са савезном покрајином Фалачко Порајње, Рајна је граница измеду ових двеју савезних држава. Карлсрухе лежи у тринационалној регији Оберрхеин: Елзас у Француској, јужни и средњи Баден те јужно Фалачко Порајње у Немачкој и швајцарски кантони Басел-град, Басел-покрајина, Јура, Солотхурн и Ааргау; 5,9 милиона становника на 21.550км² површине.
Карлсрухе је планирани град (енгл. Нењ Тоњн) шта значи да је град изграђен на темељу плана, све улице и грађевине су изграђене истовремено, на простору који је пре градње био потпуно празан. У центру града се налази барокни дворац од којег се улице шире у облику лепезе или зрака сунца, одатле надимак - Фäцхерстадт (Град лепезе). Карлсрухе је познат као резиденција права, у њему се налазе Врховни и Уставни суд Савезне Републике Немачке.
Зеница
Зеница је град у Зеничко-добојском кантону, у средњем делу Босне и Херцеговине. Економско је седиште географске регије Средње Босне, и, поред Травника и Јајца је најважнији град тог дела државе.
По последњем службеном попису становништва из 2013. године, општина Зеница имала је 115.134 становника, распоређених у 81 насељу. Општина Зеница се налази у саставу Федерације Босне и Херцеговине. Средином 2007 године општина Зеница као јединствена урбана целина проглашена је градом.
Зеница је познат индустријски центар. У досадашњој политици развоја доминирале су базне гране индустрије (производња железа и челика и рударство). Експлоатација мрког угља у Зеници је отпочела 1880. године, а производња челика 1892. године.
Премда Зеница у ратном периоду (1992-1995) није претрпела ратна разарања у оној мери као нека друга места у Босни и Херцеговини ипак се мора констатовати да је рат оставио значајне последице по привреду. Оне се огледају првенствено у обустављању континуираног процеса производње челика и великом смањењу производње.
Ратарство и сточарство имају значајне предуслове за даљње повећање производње уз већу примену агро-техничких мера. У ратарској производњи најзаступљенија је производња квалитетног кромпира са значајним тржним вишковима, мркве, лука, кукуруза, пшенице и поврћа. Изван Зенице цењен је и тражен познати овчији сир.
У Зеници ради 19 основних и 12 средњих школа. Између осталих ту је основна музичка школа, основна специјална школа, те католички школски центар који има основну школу и гимназију.
Зеница је универзитетски град. У Зеници делује неколико факултета: машински, металуршки, педагошки, правни, економски, здравствени и исламски педагошки факултет.