Autobus od AMSTERDAM do BRISEL ne prolazi kroz druge gradove ili veća značajna mjesta. Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 249 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 04 sata i 15 min. S obzirom da autobus prelazi preko graničnog prelaza moguća su i duža zadržavanja u periodu turističke sezone. Obavezno ponesite identifikaciona dokumenta. Posada autobusa će kreirati spisak imena putnika prije prelaska granice.
Prtljag se obično plaća po torbi na svim polascima u zavisnosti od prevoznika. Na linijama saobraćaju autobusi visoke i srednje turističke klase dok na kraćim relacijama neki prevoznici organizuju putovanje turističkim kombijima ili malim autobusima.
Red vožnje AMSTERDAM - BRISEL postoji za sljedeće dane:
srijeda
subota

Амстердам

Амстердам је највећи и главни град краљевине Холандије. Основан је крајем 12. века као мало рибарско место на обали реке Амстел, по којој је и добио име. Налази се у провинцији Северна Холандија, те заједно са три друга града (Ротердам, Утрехт, Хаг) чини Рандстад - једну од највећих конурбација у Европи, чија се популација процењује на готово седам милиона становника.

Град лежи на више од 150 канала који су повезани са готово 1300 мостова, па га многи често упоређују са Венецијом. Зато је Амстердам најлепше разгледати са неког од туристичких бродова, који ће вас провести кроз три главна канала. Копнени део  је најбоље обићи пешице или се придружити локалном становништву на бициклима, којих у Амстердаму има више од пола милиона.

Амстердам сваке године бележи изузетну туристичку посећеност. Поред Рајкс музеја, музеја Винсента ван Гога и Рембранта и куће Ане Франк, великом приходу од туризма Амстердам треба првенствено да захвали легализованој проституцији и четврти црвених фењера (Де Вален), легализованом конзумирању лаких дрога и постојању више стотина тзв. кофи шопова у којима се могу купити најразличитије врсте канабиса, као и изузетно богатим садржајима намењеним ЛГБТ заједници, међу којима је и Амстердамска геј парада – туристички најпосећенија манифестација која се одржава на територији Холандије.

Рајксмузеум

Рајксмузеум је државни музеј Холандије. Овај музеј поседује уметничко-историјску збирку, у којој је најзначајнији део сликарство Златног доба Холандије (17. век). Рајксмузеум је основан 1800. у Хагу као колекција уметнина холандског статхоудера. По наређењу Луја Наполеона, брата Наполеона Бонапарте, музеј се 1808. преселио у палату на реци Дам у Амстердаму, а колекцији су додате слике које су било власништво града Амстердама. Од 1885. музеј се налази на садашњој локацији, тргу Музеумплејн, поред Музеја Ван Гога и Музеја Стедлајк. Рајксмузеум годишње посети и до два милиона људи.

Музеј Ван Гога

Музеј поседује најбројнију колекцију Ван Гогових слика и цртежа на свету. Стална поставка музеја садржи око 200 слика и око 550 цртежа који приказују Ван Гога у различитим фазама стваралаштва. Овај музеј такође поседује дела Ван Гогових савременика и пријатеља, као и бројну документарну грађу међу којом и хиљаде писама Ван Гога брату Теу. Према подацима посећености Музеј Ван Гога је најпосећенији музеј у Холандији и налази се међу 30 најпосећенијих музеја света.

Рембрантова кућа

Кућа у којој је од 1639. до 1659. године живео Рембрант садржи велику колекцију његових дела и то у амбијенту у коме је већина њих настала. Музеј је проширен још једним крилом како би се осигурало довољно простора за трајну изложбу његових дела. У овом музеју изложено је више од 250 уметникових скица и аутопортрета.

Кућа Ане Франк

Кућа јеврејске девојчице Ане Франк у којој је написала свој светски познати дневник и провела последње две године свог живота налази се у центру Амстердама и претворена је у музеј. Оригинал дневника је само један део сталне поставке овог музеја.

Музеј Мадам Тисо

Мадам Тисо је музеј воштаних фигура који се поред Амстердама налази још у Лондону, Берлину, Шангају, Хонгконгу, Њујорку, Лас Вегасу и Вашингтону. Музеј Мадам Тисо је данас једна од највећих туристичких атракција града, а у њему су изложене воштане фигуре историјских и краљевских личности, филмских, музичких и спортских звезде и познатих убица.

Де Вален

Четврт црвених фењера (Де Вален) позната је по ноћним клубовима, секс-шоповима и еростском позоришту Моулин Роугеу (по узору на париски кабаре). У излозима су пријатељице ноћи, које оскудно одевене прекраћују време ћаскањем, маникирањем ноктију или чешљањем, те позивају на интимно дружење. Интересантно је то да је у четврти црвењих фењера фотографисање и снимање најстрожије забрањено. У самом центру овог дела Амстердама налази се Музеј еротике, који поседује четири спрата богато опремљена еротским справама мање и веће уметничке вредности.

Хеинекен искуство

Ниједна посета Амстердаму није комплетна док не завирите у пиваре у којима се производи можда и најбоље светско пиво. Хеинекен Експириенс је музеј пиваре Хеинекен који посетиоцима пружа увид у историју пиваре и процес прављења пива током година. Хеинекен је основан 1864. године и тренутно запошљава више од 76 хиљада људи у 165 пивара широм света.

Брисел

Брисел је као град основан око 979. године, а, прво насеље од којег је постао Брисел, датира из давне 580. године када је Свети Гаугерије изградио капелу на реци Зене.

Име града помиње се први пут 1047. године, и то у повељи Ламберта II. Назив града потиче од старохоландске сложенице Бруоцселла. реч бруоц значи мочвара, а селла дом, па би слободни превод овог имена био "дом у мочвари".



То је главни и највећи град Краљевине Белгије, незванични је главни град Европске уније, седиште је Европске комисије и Савета Европске уније.

Такође, у Бриселу се налази политичко седиште НАТО-а и Западноевропске уније.



Брисел се простире на површини од преко 32 километра квадратна, а на том простору своје место пронашло је око 145 хиљада становника.

Регион главног града Брисела подељен је на 19 општина; главна општина је град Брисел, док су остале општине смештене око центра града и заједно са њим чине урбану средину са преко милион становника.

Уз Фландрију и Валонију, Брисел је један од три савезна региона у Белгији.



Оно што Бриселу не недостаје јесу музеји, којих овдје има око 90, а, само неки од њих су: Музеј какаоа и чоколаде,Музеј ликовних умјетности Брусселс Самплинг, Музеј града Брисела, Музеј музичких инструмената, Музеј модерне архитектуре, Музеј стрипа, Музеј природних наука, Музеј модерне умјетности...



Ипак, то чиме се Брисел посебно поноси је Атомиум, 103 метра висока структрура изграђена поводом Светске изложбе 1958. године.

Ова челично-алуминијумска конструкција представља девет атома једног алфа-гвозденог кристала. Кугле су спојене цевима, кроз које се може проћи, и доћи до собе где се налази стална изложба која приказује добронамерно коришћење атомске енергије.

Лифтом се долази до највише кугле, где се налази ресторан, а, одатле се пружа и невероватан поглед на град.

Данас је ово најпосећенија атракција Брисела.



Поред Атомиум-а налази се парк Мини-Европа, где су макете познатих европских грађевина. Преко 350 европских знаменитости смештено је у овом парку.

Најпознатије су макете Ајфелове куле, Кривог торња, вулкана Везув, централног трга Гранд Плаце...

Овај парк отворен је 1989. године.



До Брисела, осим авионом, без проблема се може доћи и жељезничким и аутобуским превозом. Градске линије пролазе кроз три главне станице у Бриселу: Брисел-Норд, Брисел-Централ и Брисел- Миди; одакле је могуће путовати ка свим већим градовима у Белгији, и, пут многобројних дестинација широм Европе.