Orari i udhëtimeve Zadar deri Split

Kontrollo orarin e udhëtimeve

Autobusi ZADAR për në SPLIT kalon, midis të tjerave, edhe në qytetet SKRADIN, ŠIBENIK, TROGIR (në varësi të itenerarit të linjës).Autobusi i parë niset në orën 02:30, kurse nisjen e autobusit të fundit mund ta kapni në orën 14:15. Distanca e rrugës është rreth 166 km. Ky udhëtim simbas orarit të udhëtimit zgjat zakonisht 02 orë dhe 58 minuta më. Bagazhi, në varësi të shoqërive të transportit, paguhet zakonisht për çdo çantë për të gjitha udhëtimet.
Në linjat e gjata të udhëtimit përdoren autobusë të klasave turistike të larta dhe të mesme, kurse për itenerarët e shkurtër disa shoqëri transporti i organizojnë udhëtimet me furgonë ose minibusa turistikë.
Për itenerarin ZADAR to SPLIT ka linja udhëtimi për ditët:
E hënë
E martë
E mërkurë
E ejte
E premte
E shtunë
E diel

Shqëritë e transportimit që kanë linjat e udhëtimit ngaZADAR për në SPLITjanë:AUTO PODUZEĆE Z. Imotski, Croatia Bus Zagreb za promet i turizam d.o.o, PANTURIST D.D. Osijek, ČRNJA TOURS d.o.o. Rovinj, Lasta Beograd.

Zadar

Split

Split, një nga destinacionet më të rëndësishme turistike në Kroaci, është ndërtuar brenda Pallatit të Dioklecianit, gjatë shekullit të 6-të. Sipas legjendës, banorët e parë të Splitit ishin refugjatë nga qyteti romak i Salonit, të cilat u shkatërruan nga Avari. Ky qytet i dytë më i madh në Republikën e Kroacisë është i rrethuar nga rrethinat e saj historike dhe është i ndarë në Qytetin e Vjetër (brenda Pallatit të Dioklecianit) dhe në Qytetin e Ri (në perëndim të Qytetit të Vjetër me Sheshin Kombëtar). Qendra historike e qytetit të Splitit është në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1979.

Në anën lindore gjendet lumi Zrnovnica, dhe në anën perëndimore lumi Jadra. Ajo është e vendosur në një nga pjesët me diell të Mesdheut të Mesëm. Pamjet e saj më të rëndësishme janë Pallati i Dioklecianit dhe bregu i qytetit, shëtitorja e qytetit Riva, Marjan, si dhe plazhi Bacvice i famshëm për "Picigin" e saj, një lojë unike e krijuar në atë vend. Në murin verior të pallatit ekziston një statujë madhështore e Grgur Ninskog, vepër e skulptorit madhështor Ivan Mestrovic, në afërsi të të cilit qëndron Porta e mrekullueshme e Artë e cila çoi në qytetin e Salonës dhe të cilën vetëm Diokleciani dhe familja e tij mund ta përdornin.

Vendi i sigurtë i pashmangshëm gjatë vizitës në këtë qytet të lashtë është tregu perandorak i Peristilit, një nga veprat arkitektonike më të rëndësishme të arkitekturës së vonë romake, me sfinghën e lashtë egjiptiane që daton 3,500 vjet. Përgjatë sheshit ngrihet kambana e një prej katedraleve më të vjetra të krishtera në botë - katedralja e Shën Dujit, mbrojtësi i Splitit, që gjendet në ish mauzoleumin perandorak. Gjatë verës këtu është një ndryshim ditor i rojes së Dioklecianit, i cili shoqërohet nga përshëndetjet e përzemërta për qytetarët dhe turistët.

Një nga tiparet kryesore të qytetit, shëtitorja e qytetit Riva mbron një nga atraksionet më të mëdha turistike në Split - bodrumin e Diokletianit - dikur një depo për nevojat e përditshme të banorëve të Pallatit, sot i njohur për skenat nga "Game of Thrones".

Banorët e Splitit janë të njohur si hedonistët dhe të dashuruar me jetën kulturore. Jeta shoqërore qytetare zhvillohet në Sheshin Kombëtar (Pjaci), Prokurativa - një shesh të bukur si Sheshi i Shën Markut në Venecia, si dhe përmes Marmont Street. Që nga Mesjeta, Sheshi Kombëtar është një qendër argëtimi dhe relaksimi, dhe është gjithashtu e rëndësishme për shkak se ka një sallë të vjetër të qytetit gotik.

Split është një qendër kulturore e rëndësishme kroate, mesdhetare, qendra më e madhe dhe e dytë universitare e sotme në Kroaci.


Festivalet

Filmi mesdhetar - qershor; "Ultra Europe" - Korrik; Verë e Splitit; Festivali i muzikës së dhomës; Filmi Split - Shtator; "Cro Patria".


NGJARJET

Ardhja në Split, "Nata e Muzeut", "Ditët e Kulturës së Krishterë", "Ditët e Dioklecianit", "Regjimi i Mrdujskës", "Kampionati Svizko Piggin"


JETA KULTURORE

Teatrot - Teatri i kukullave të qytetit, Teatri i Qytetit të Rinisë, HNK "Split"

Muzeume - Muzeu Arkeologjik, Crikvine - Kaštelet, Muzeu Etnografik, Manastiri françeskan i Shën Antonit, Muzeu Detar Kroat, Muzeu i Sporteve Split, Muzeu i Muzeumit të Splitit, Muzeu i Muzeut, Muzeu i Historisë Natyrore, Katedralja e Thesarit,

Galeritë - "Vasko Lipovac", "Photo Club Split", "Emanuel Vidović", Galeria e Departamentit të Ruajtjes, "Kula", "Meštrović", "Morska", "Art", "Shoqëri Franceze"

Kinema - "Qendrore", "Cineplexx", "Cinestar Split", "Karaman", "Porta e Artë"

Qendrat Kulturore - Qendra Kulturore e Novi Sad, Qendra Rinore, Qendra Kulturore Studentore, Qendra Kulturore e Fëmijëve.

 

JETA E NATËS

Klubet

"Bachvice", "Bounty", "Pino", "Ghetto Club Split", "Hemingway", "Inbox", "Jungle", "Luxor", "Blue Coffee", "O'Hara", "Tropic" Vanilje "

 

AKOMODIMI

Hotelet

Atrium, Park, Art, Dioklecian, Cornaro, Dalmina, Fanat, Globo, Luxe, Marmot, Marul, Presidenti, Jupiteri "," Hotel Radisson Blu Resort "," Vestibul "," Adriana "," Divota "

Hostelet

"Renato", "Adriatik", "Ana", "Apinelo", "Dizajn", "Dual", "Emanuel", "101 Dalmatian"

Marinat

ACI, "Adriatik", "Mornar", "Spinut", "Split", "Zenta"

 

SHOPING - TC "City Centre one", TC "Joker", qendra e qytetit, tregu "Pazar"