Alexa Certify

BLOG

GJERMANIA - aty ku lashtësia bashkohet me modernen

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/gjermania-aty-ku-lashtesia-bashkohet-me-modernen-109998-750x250.jpg

GJERMANIA - aty ku lashtësia bashkohet me modernen

Destinacionet turistike , 1 Komentara Jun 14, 2018

Nëse dëshironi të shihni lashtësinë të gërshetuar me pamje magjepse, atëherë vzitoni Gjermaninë. 

Dortmundi është qendra ekonomike e zonës së Ruhrit, ku jetojnë mbi 587,000 njerëz dhe ndodhet në qendër të shtetit të Nordrhein-Westfalia. Dortmund është jashtëzakonisht i gjallë dhe karakterizohet para së gjithash nga kontrastet e saj. Kur qymyri dhe çeliku u bënë imazhi i Dortmundit, një rajon i pasur kulturor është krijuar gjatë dekadave të fundit. Këto përfshijnë monumente industriale, parqe të gjelbra, deponime të grumbulluara dhe muzeume të mëdha.  Nëse dëshironi të shijoni kulturën në festën tuaj në Dortmund, Dortmundi është vendi për ju. Dortmunder U është qendra për art dhe kreativitet. Ajo është e vendosur në ish-fermentimin dhe kullën e magazinimit të Union Birrarisë (dikur fabrikë birre më e madhe në Gjermaninë Perëndimore). Në çatinë e rrokaqiellit gjithashtu kulla një "U" të artë, e cila mirëpret vizitorin nga larg. Fredenbaumpark është një destinacion popullor për banorët e Dortmundit, si dhe për turistët. Parku në Nordstadt është ideal për rekreacion aktiv në natyrë, për sport dhe për aktivitete të shumta të kohës së lirë.  Dortmundi është një qytet i kontrasteve - dhe kjo është arsyeja pse është emocionuese. Me pamjet e vogla dhe të mëdha të qytetit ju do të njiheni me bukuri të Dortmundit - me skajet e saj të përafërt, të kaluarën dhe të ardhmen e saj dhe ndjenjën e humorit.


Autobusat me nisje për Dortmund
PODGORICA - DORTMUND
PEJA - DORTMUND
PRISHTINA - DORTMUND
TIRANA - DORTMUND 
SHKODER - DORTMUND

 

Mynih është kryeqyteti i Shtetit të Lirë të Bavarisë. Gastronomia në Mynih ofron shumë specialitete të kuzhinës bavareze. Weißwurst u shpik në Mynih në 1857 dhe është ndoshta specialiteti më i famshëm i kuzhinës në qytet. Shembuj të mëtejshëm janë brezn, Auszogne (një racion i rrumbullakët), Prinzregententorte dhe Münchner Bier.
Nëse jeni në Mynih, ju duhet të vizitoni pamjet e mëposhtme:
Marienplatz - Zemra e Mynihut është Marienplatz i famshëm, i cili shtrihet në mes të qytetit të vjetër. Që nga viti 1158 shërben si qendër urbane dhe qendër transportuese e qytetit bavarez.  ë dimër, Marienplatz është vendndodhja e tregut të mirënjohur të Krishtlindjeve, i cili është një nga tregjet më të mëdha të Krishtlindjeve në Gjermani me 140 stalla.
Kur vizitoni qytetin e makinave të Mynihut, një udhëtim në BMW Welt nuk duhet humbur. Kombinimi i ekspozitës, muzeut dhe ngjarjes u hap në tetor 2007 dhe fton tifozët e markës në një turne. Ekspozita u krijua jo vetëm për blerësit të cilët mund të marrin vetë BMW-in e tyre këtu, por për të gjitha palët e interesuara.
Oktoberfest është një festival i superlatives - pasi ajo mund të bëhet si festivali më i madh popullor në botë vetëm në metropolin e birrës Mynih. Miliona mysafirë nga e gjithë bota gëzojnë një atmosferë të veçantë çdo vit. Hofbräu München krijon një birrë veçanërisht të bollshme që shijon të shkëlqyera me kuzhinë tradicionale bavareze. Me një përmbajtje alkoolike mbi 6% vol. Dhe shije të mirë të thatë, birra Hofbäu Oktoberfest është po aq unike sa Oktoberfest.

Autobusat me nisje për Mynih
PODGORICA - MYNIH
PEJA - MYNIH
PRISHTINË - MYNIH 
TIRANË - MYNIH 
SHKODER - MYNIH 

 

Ulm ka shumë për të ofruar brenda dhe jashtë kufijve të saj të qytetit. Këtu, për shembull, një përzierje mbresëlënëse arkitekturore takon vende historike dhe kopshte dhe parqe të shumta. Këto plotësohen në mënyrë ideale nga muzetë, teatrot dhe koleksionet e klasit botëror.  Një pushim në Ulm është më se i vlefshëm. Qyteti në Danub ofron gjënë e duhur për adventurers dhe explorers, si dhe për kulturën dhe tifozët e natyrës. Këto atraksione popullore Ulm ju premtojnë një përzierje të gjallë që e bën të qartë se sa e gjithanshme është qyteti. Prandaj, shikoni përpara për një bashkëveprim mbresëlënës të traditës dhe modernitetit, të historisë dhe inovacionit, si dhe një eksperiencë emocionuese.


Autobusat me nisje për Ulm
PODGORICA - ULM
PEJA - ULM
PRISHTINA - ULM
TIRANA - ULM
SHKODER - ULM

 

Shtutgart është kryeqyteti i shtetit gjerman të Baden-Württemberg dhe me mbi 620,000 banorë një nga qyteti më i madh në Gjermani. Si selia e qeverisë shtetërore të Baden-Württembergut dhe e parlamentit të shtetit si dhe autoriteteve të shumta shtetërore, Shtutgart është qendra politike e shtetitArti, kultura, sporti apo arkitektura - kryeqyteti i Baden-Württemberg ofron diçka për të gjithë.
Muzeu Mercedes-Benz Stuttgart: Vizitoni vendin e vetëm në botë që mund të portretizojë historinë e historisë së automobilave që nga dita e parë: Muzeu Mercedes-Benz në Shtutgart.
"Dashuria nuk pushon kurrë" - Mbishkrimi mbi hyrjen kryesore lexon si një premtim që mbreti William I e bëri me ndërtimin e kishës funerare. Pas vdekjes së habitshme të gruas së tij, Mbretëresha Katharina, më 9 janar 1819, Mbreti William kishte "Burg Wirtemberg" shfuqizuar dhe shkroi një konkurs për ndërtimin e kishës. Ai zgjodhi dizajnin e arkitektit të gjykatës Giovanni Salucci. Më vonë, mbreti dhe vajza e tij e vjetër Marie Friederike Charlotte nga Württemberg gjetën vendin e tyre të fundit të pushimit këtu.
Blooming Baroque Ludwigsburg: Arti i mrekullueshëm i kopshtit të epokave dhe rajoneve të ndryshme i pret vizitorët. Nga kopshti i trëndafilit në kopshtin e farmacisë, nga japonezët në kopshtin sardian të vlerësuar me çmime - marrëveshje të sofistikuara kudo që të shikoni. Lulet me ngjyra dhe dekorimet e zhavorrit në jug të kompleksit ju ftojnë për një shëtitje të lehtë. Përveç kësaj, shfaqjet vazhdimisht në ndryshim dhe shfaqjet lule vendosur thekse interesante.

Autobusat me nisje për Stuttgart
PODGORICA - STUTTGART
PEJA - STUTTGART
PRISHTINA - STUTTGART
TIRANA - STUTTGART
SHKODRA - STUTTGART

BusTicket4.me gjithmonë me Ju!

Komente

Mark95

14.06.2018

Shkruani një koment

MË TË LEXUARAT

KATEGORITË

ARKIVA