Alexa Certify

bllog

Perla e Adriatikut - DUBROVNIKU

Perla e Adriatikut - DUBROVNIKU

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/perla-e-adriatikut-dubrovniku-111003-750x250.jpg

Destinacionet turistike Komentara: 1 starstarstarstarstar Jan 25, 2019

Kroacia njihet si një vend mjaft atraktiv për turistët nga e gjithë bota, ku padyshim bukurinë më të madhe ja jep qyteti i bukur i Dubrovnikut.

Aty gjendet një thesarë i paçmuar i historisë dhe bukurisë së krijuar nga natyra nënë.

Peisazhi mahnitës, plazhet, bregdetet dhe gadishujt që i rrethojnë, të japin përshtypjen se je brenda në parajsë. Nga ana tjeter, lashtësia e mureve, ndërtesave dhe stilit jetësor që mbizotëron, ta shtojnë edhe më shumë dëshirën për të qëndruar aty.
Ndaj, nuk e quajnë më kot “Perla e Adriatikut”.

Muret mesjetare rrethuese –tipari më dallues dhe pjesa më tërheqëse e Dubrovnikut. Muret përfshijnë 1940 m të pjesës së vjetër të qytetit dhe konsiderohen si një prej fortifikimeve më të mëdha dhe të lashta të Evropës. Në ditët e sotme ato përbëjnë pamjen më piktoreske në bregun e Adriatikut.


Pallati i Rektorëve –muzeu historik dhe ndërtesa më e vizituar në Dubrovnik, ku gërshetohet stili gotik dhe ai i Rilindjes. Edhe përkundër një të kaluare të trazuar me luftra dhe tërmete, ai ka ditur të ruajë hijeshinë dhe madhështinë që edhe sot e karakterizon.

Shatërvani i madh i Onofrios – i ndërtuar në shekullin e XV-të si simbol i ndërtimit të ujësjellësit në qytet më 1438. Është një karakteristikë tjeter e qytetit që tregon lashtësinë e tij.

Kështjella Lovrijenac- është fortesa më mjeshtërore dhe më e lartë e gjithë Dubrovnikut. Ky fortifikim është quajtur shpesh “Gjiblartari i Dubrovnikut” dhe është ngritur majë një shkëmbi 37 metra i lartë.

Straduni – që ndryshe e quajnë edhe Placa, është shëtitorja më e dashur për çdo person që e viziton Dubrovnikun. Është rruga kryesore që kalon përmes qytetit dhe si e tillë është e mbushur me dyqane për shopping dhe bare.

Busticket4.me ju mundeson blerje të lehtë dhe të shepjtë të biletave, që të mos humbisni asnjë minut më shumë, por ta vizitoni këtë vend fantastik.

Nisjet për Dubrovnik
PODGORICË - DUBROVNIK 
TIRANË - DUBROVNIK 
PRISHTINË - DUBROVNIK 
SHKODËR - DUBROVNIK 
BEOGRAD - DUBROVNIK 
VIENA - DUBROVNIK

Busticket4.me gjithmonë me Ju!

Komente

Kristina starstarstarstarstar

25.01.2019

Shkruani një koment

MË TË LEXUARAT

KATEGORITË

ARKIVA