Alexa Certify

BLOG

PUSHIME NE VENDIN MAGJIK - ITALI

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/pushime-ne-vendin-magjik-itali-109996-750x250.jpg

PUSHIME NE VENDIN MAGJIK - ITALI

Destinacionet turistike , 1 Komentara Jun 13, 2018

Italia është shtet në pjesën jugore të Evropës, në Gadishullin Apenin. Pjesë e këtij vendi janë dhe ishujt në Detin Mesdhe, si Sicilia dhe Sardenja. Në Alpet e larta në veri të saj gjendet kufiri me Francën, Zvicrën, Austrinë dhe në brigjet e Adriatikut kufizohet nga Sllovenia. Në brendësi të këtij shteti gjenden dy shtete të vogla: Vatikani dhe San Marino. Roma, kryeqyteti i Perandorisë Romake në lashtësi, është edhe kryeqytet i shtetit të ngritur në bërthamën e perandorisë.

Nëse dëshironi të vizitoni një vend ku mund të shihni gjëra që nga lashtësia e deri te parajsa për të dashuruarit, atëherë vizitoni Italinë. 

Torino është një qytet Italian. Qyteti i katërt italian për nga popullsia pas Romës, Milanos dhe Napolit, qyteti është qendra e tretë ekonomike e vendit dhe qyteti i tretë më i madh i vendit për nga sipërfaqja. Kryeqyteti i parë i Italisë 1861-1865, është qendra kryesore akademike, e kulturës, turizmit dhe shkencës në vend. Është kryeqyteti i industrisë italiane të makinave, ushqimit, projektimit dhe sportit. Në një vizitë prej pak orësh, ju mund të admironi Pallatin Madama, me muzeun e tij të artit që përfshin periudhën nga epoka greko-romake, deri në shekullin e 19-të. Mund të shihni, gjithashtu, qendrën artistike dhe historike të qytetit, Pallatin Mbretëror dhe Mole Antonelliana, e cila me lartësinë 170 metra ishte deri kohët e fundit, një nga ndërtesat më të larta me gurë në Evropë. Si një simbol i qytetit, disa herë është quajtur ekuivalenti i Torinos për kullën Ejfel të Parisit. Më pas është parku Valentino, me kopshtet e tij botanike, lëndinat, shëtitoret, shatërvanët dhe një qytet-fortesë mesjetar, një rindërtim besnik i origjinalit dhe piktoresk i një fshati piemontez të shekullit të 15-të.

Nisjet me autobus nga Shqiperia 
TIRANE - TORINO
LAÇ - TORINO
LEZHË - TORINO
SHKODËR - TORINO

 

Milanoja është vendlindja e disa veprave të mirënjohura të artit dhe arkitekturës, që dëshmojnë për të kaluarën e tij të lashtë. Historia e Milanos, si ajo e pjesës tjetër të Italisë, është ndikuar së tepërmi nga Kisha Katolike.
Castello Sforzesco, një kështjellë, është një nga ndërtesat simbol të qytetit. Është ndërtuar në shekullin e 15-të nga familja Sforza, që ishin zotërit e Milanos. Sot, ajo përmban disa muze. Një dhomë e famshme përmban afreske për të cilat disa thonë se janë pikturuar nga Leonardo da Vinçi, artisti dhe shkencëtari i shquar.
Para se të largohen nga pjesa e vjetër e qytetit, dashuruesit e muzikës mund të duan të shohin pamjen e jashtme të La Scala, një nga teatrot më të famshëm të operës në botë. Edhe sikur vizitori s’do të ketë mundësinë të ndjekë një opera, atij mund t’i pëlqejë të vizitojë muzeun ku janë paraqitur shumë kujtime të këngëtarëve dhe të muzikantëve të famshëm. Vizitorëve që ju pëlqen të bëjnë pazar dhe të vizitojnë vende turistike, do të dëshironin të vizitonin Galleria Vittorio Emanuele II, një galeri e stërmadhe me tavanin dhe kubenë e tij madhështore prej xhami.

Nisjet me autobus nga Shqiperia 
TIRANË - MILANO
LAÇ - MILANO
LEZHË - MILANO
SHKODËR - MILANO

 

Bologna, ky qytet i lashtë, vendbanimet e para të të cilit datojnë qysh nga viti 1000 para lindjes së Krishtit, gjithmonë ka qenë një qendër mjaft e rëndësishme urbane. Këtu gjendet edhe universiteti më i vjetër në botë, i themeluar në vitin 1088. Ka qendrën më të madhe historike në Itali, të prezervuar dhe të ruajtur me kujdes. Është qendër e rëndësishme kulturore, artistike dhe ekonomike.

Nisjet me autobus nga Shqiperia 
TIRANË - BOLOGNA
LAÇ - BOLOGNA
LEZHË - BOLOGNA
SHKODËR - BOLOGNA

 

Verona eshte një prej qyteteve më të famshëm turistik në Itali, i gjendur mes Milanos dhe Venedikut, i njohur edhe si qyteti i Romeo dhe Xhulietës dhe për amfiteatrin romak (Arena di Verona). Falë strukturës dhe arkitekturës së veçantë dhe domethënëse është nën mbrojtjen e UNESCO.

Nisjet me autobus nga Shqiperia 
TIRANË - VERONA
LAÇ - VERONA
LEZHË - VERONA
SHKODËR - VERONA

 

Qyteti i vjetër i Firencës pasqyron performancat të squara të qytetit në fushën e arkitekturës. Këtu u ngritën të shumta ndërtime nga koha e Rilindjes së herët deri në shekujt të XV. dhe XVI., të cilat tregojnë rëndësinë ekonomike dhe kulturore të fortë të qytetit për atë kohë. Qendra e qytetit të vjetër është Piazza della Signoria (Sheshi i zotërisë). Në këtë vend para Palazzo Vecchio fillimisht u ngrit statuja e Davidit nga Michelangelo Buonarroti, e cila u zhvendos nga një kopje në Accademia delle Arti del Disegno.
Ponte Vecchio - E vetmja urë që e mbijetoi Luftën e Dytë Botërore është Ponte Vecchio (Ura e Vjetër). E ndërtuar për herë të parë nga Etruskët ura lidh Galleria degli Uffizi me pallatin e Medici. Sipër urës në anet të saj gjenden sot bizhuteri të shumta.

Nisjet me autobus nga Shqiperia 
TIRANË - FIRENZE
LAÇ - FIRENZE
LEZHË - FIRENZE
SHKODËR - FIRENZE

 

BusTicket4.me gjithmonë me Ju!

Komente

Isabela

13.06.2018

Shkruani një koment

MË TË LEXUARAT

KATEGORITË

ARKIVA